Inloggad som

Nyhet från Jordbruksaktuellt 2012-04-24

Långvarig sjukdom oroar nyföretagare

Många nyföretagare oroar sig för att de ska bli långvarigt sjuka, men samtidigt har fyra av tio inte sett över sitt försäkringsskydd. Det visar en ny undersökning.

Enligt en enkät som Nyföretagarcentrum och SEB gjort bland nyföretagare hyser nyföretagare en stor rädsla för långvarig sjukdom. 44 procent svarar ”långvarig sjukdom" på frågan ”Vad är du som företagare mest rädd för?” Samtidigt säger 39 procent att de inte har sett över sitt försäkringsskydd.
– När man går från att vara anställd till att driva eget företag förlorar man en hel del försäkringsskydd, och tar över ansvaret för sin egen trygghet, säger Tomas Nilsson, regionchef Väst på SEB i ett uttalande. Det är viktigt att man som företagare ser över vilket försäkringsbehov man har och vilka lösningar som finns. När man driver eget företag är det väsentligt att man ser över hela den ekonomiska situationen, både för företaget och för sig själv som företagare.

Klara Sinnerstad
Tel: 019-16 64 65
E-post: klara@ja.se


Bookmark and Share
Utskriftsvänlig sida


Kommentera artikeln »

Här kan du kommentera nyheter på ja.se. Du kan berömma, utveckla eller kritisera. Allt ska dock ske sakligt och tonen ska hållas respektfull.

 

Vi förbehåller oss rätten att radera inlägg som är kränkande, rasistiska eller har sexistiskt innehåll.Vi förbehåller oss också rätten att radera inlägg som inte för debatten framåt.

Du som kommenterar garanteras anonymitet i det publicerade inlägget, men du måste uppge namn samt en korrekt e-postadress.

Utvalda kommentarer kan komma att publiceras i Jordbruksaktuellts tryckta upplaga.

Skriv JA i rutan:

Tipsa någon om denna artikel »


Nyheter från Entreprenadaktuellt Nyheter från Skogsaktuellt

 

Drygt 8 000 till Lantbruksmässan

Lantbruksmässan i Lidköping lockade drygt 8 000 besökare till premiärmässan.
– Vi är jättenöjda, säger projektledare Fredrik Holmdahl.

Skugga