Minskning i antalet ekologiskt hållna djur
329 900 av Sveriges nötkreatur var ekologiskt hållna under 2021, vilket var något färre än 2021. För både får och lamm samt värphöns minskade antalet för tredje året i rad.
Totalt var 23 procent av nötkreaturen i Sverige ekologiskt när Jordbruksverket utförde undersökningen i juni förra året. Av Sveriges mjölkkor var 57 300 mjölkkor ekologiskt hållna, vilket motsvarar 19 procent av det totala antalet mjölkkor i Sverige.
Flest antal ekologiska mjölkkor hittas i Västra Götaland, där det i juni förra året fanns 24 procent av det totala antalet svenska ekologiska mjölkkor. Av det totala antalet mjölkkor i länet var 25 procent ekologiska. Det län som hade störst andel ekologiska mjölkkor var Örebro, där 41 procent av mjölkkorna var ekologiska. Örebro följs sedan av Dalarna och Uppsala län, med 38 respektive 36 procent.
Den ekologiska gris- och slaktkycklingproduktionen i landet är liten, och står för ungefär tre respektive en procent av det totala antalet djur i Sverige. Under 2021 ökade antalet ekologiska grisar medan antalet slaktkycklingar minskade något. Även antalet ekologiska värphöns har under de senaste åren minskat, och så även antalet tackor och baggar. 2021 var 20 procent av det totala antalet tackor och baggar ekologiska. Motsvarande andel för värphöns var 18 procent.