nov
5
2024

Studieresa nötköttsproduktion

Två dagars studieresa med tema nötköttsproduktion. Vi reser runt i västra götaland och övernattar på hotell i trollhättan.

Länsstyrelsen i Örebro län bjuder in till en studieresa med tema nötköttsproduktion. Vi åker buss till Västra Götaland och besöker gårdar med olika produktionsinriktning och inhysningssystem. Resan är två dagar och vi övernattar på hotell i Trollhättan.

Läs mer och anmäl dig via Länsstyrelsen i Örebro läns webbplats.

Anmälan senast 25 oktober.

Information: Ann-Sofie Hedberg, ann-sofie.hedberg@lansstyrelsen.se, 010-224 84 26 och Therese Erneskog, therese.erneskog@lansstyrelsen.se, 010-224 84 22, Länsstyrelsen i Örebro län.

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste

Debatt: "Begreppet monokultur används lika slarvigt i filmen som i övriga samhället."

Jag har nu kollat på dokumentären ”Vår jord” på SVT Play. Jag tycker det är väldigt bra att filmen tydliggör hur viktigt gräsätande djur är för att skapa förutsättning – avsättning – för flerårig vall som nyckelgröda i hållbara odlingssystem. Men det finns några punkter en tittare behöver ha med sig som inte sägs i filmen vilken gör att den riskerar att leda till fel slutsatser och beslut. 

 

Kommentera