feb
5
2025

Värme och biokol med pyrolyspanna

Onlinekurs

Nya affärsmöjligheter?! En pyrolyspanna ger både värme och biokol. En bra affär samtidigt som man blir en klimaträddare!

Kursen går igenom delar som pyrolyspannans egenskaper, tillverkning av biokol, användning av biokol, kolkrediter, certifiering och andra utmaningar med biokol.

Kursen riktar sig till lantbrukare.

När: 5 februari 09.15-12.00

Var: Online

Läs mer och anmäl dig senast 1 februari via https://q.ja.se/01jLW

 

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste

En småskalig grönsaksodlares tankegångar

Krönika: Även om vintern bitvis kan kännas långdragen och seg för en grönsaksodlare så behövs den verkligen. Den behövs för vila, reflektion, planering och organisering. Man behöver landa och tänka klart. När säsongen väl brakar igång så behöver man rutiner och en genomtänkt plan att luta sig mot, annars tar man allt på volley vilket bygger för stress, ogenomtänkta beslut och ett sämre ekonomiskt resultat. Jag är glad att det inte redan är april.

 

Kommentera