LRF om EU:s budgetförslag: ”Kan slå mot svenska matpriser”

EU:s långtidsbudget för 2028-2034 föreslås öka totalt sett, men finansieringen av den gemensamma jordbrukspolitiken ska minska. LRF menar att det riskerar att slå mot det svenska lantbruket och svenska matpriser.  

Enligt LRF krävs det att Sveriges regering och våra EU-parlamentariker tar en tydlig och aktiv roll för att stoppa eller kraftigt omarbeta budgetförslaget. Foto: Pär Andersson

Förslaget innebär att den öronmärkta finansieringen till jordbruket minskas med närmare 87 miljarder euro, från drygt 386 (aktuell budgetperiod) till 300 miljarder euro nästa budgetperiod. 

LRF kallar detta en ”djupt oroande förändring” och skriver i ett pressmeddelande att medlemsländernas ökade frihet att själva avgöra hur ersättningar ska fördelas, riskerar att styra bort resurserna från livsmedelsförsörjning till andra områden.

– Det är ett riktigt dåligt förslag som EU-kommissionen lagt fram. Trots massiv kritik väljer EU-kommissionen att gå vidare med en omläggning av jordbrukspolitiken som riskerar att urholka både europeisk konkurrenskraft, den gröna omställningen och livsmedelsproduktionen. Det är särskilt allvarligt för Sverige och svenska konsumenter som riskerar att få dyrare matpriser, säger Palle Borgström, förbundsordförande i LRF.

Vill se långsiktighet

LRF ser en risk i att skillnaderna mellan länder vad gäller lantbrukets villkor kan öka om den nya budgeten går igenom. Svenska bönder riskerar att hamna i ett ännu sämre konkurrensläge och den inre marknaden kan urholkas, skriver man vidare. 

– Europas bönder är redo att leverera, men samhället måste ge rätt förutsättningar. Vi behöver konkurrens på lika villkor – inte ett EU där några länder investerar medan andra halkar efter, säger Palle Borgström, förbundsordförande i LRF. Foto: LRF

– Jordbruket är inte vilken näring som helst. Det handlar om vår förmåga att producera mat – även i kris och att alla EU:s medborgare har tillgång till mat till rimliga priser. Därför måste jordbrukspolitiken vara långsiktig, stark och rättvis, säger Palle Borgström.

”Ren dubbelmoral”

Trots en tydligare debatt om höga matpriser på senare tid, saknas det enligt LRF förståelse för vad som krävs för att göra svensk livsmedelsproduktion lönsam. 

– Det är ren dubbelmoral att säga sig värna om svenska bönder och konsumenter – samtidigt som man passivt ser på när EU river upp grunden för ett fungerande jordbruk. Om man på allvar vill att svenska konsumenter ska kunna köpa mat till rimliga priser, då kan man inte låta det här förslaget gå igenom. I slutändan är det svenska hushåll som får betala priset för politisk passivitet, säger Palle Borgström.  

LRF:s krav vad gäller EU:s långtidsbudget

• Att Sverige kraftfullt motsätter sig en nedmontering av den gemensamma jordbrukspolitiken. 

• Att regeringen verkar för att jordbrukets lönsamhet ökar långsiktigt så att jordbruket kan säkra livsmedelsförsörjning och den gröna omställningen.  

• Att svenska europaparlamentariker tydligt agerar mot att strategiska sektorer som jordbruket försvagas i en tid av kris. 

Källa: LRF

Pär Andersson
Pär Andersson
Tel: 073-925 05 41
E-post: par@ja.se

 

Artikeln publicerades torsdag den 17 juli 2025

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Relaterat

Senaste