Så utvecklades inflationen under september
Den preliminära statistiken från SCB visar att inflationstakten enligt KPI uppgick till 0,9 procent i september 2025, vilket är en minskning från 1,1 procent i augusti. På månadsbasis, det vill säga från augusti till september, var förändringen 0,0 procent – inga prisförändringar noterades totalt sett.
Inflationen enligt KPIF (Konsumentprisindex med fast ränta) sjönk marginellt från 3,2 till 3,1 procent, medan månadsförändringen var 0,1 procent. Även KPIF-XE, som exkluderar energipriser, visade en nedgång från 2,9 procent i augusti till 2,7 procent i september, med en månadsförändring på 0,1 procent.
Uppgifterna kommer från Snabb-KPI, ett preliminärt snabbestimat som publiceras fem arbetsdagar före den ordinarie inflationsstatistiken. Den fullständiga rapporten med mer detaljerade siffror presenteras den 15 oktober.
Olika mått på inflation
SCB beräknar olika inflationsmått för olika ändamål. I Sverige är förändringen i Konsumentprisindex (KPI) det vanligaste måttet på inflation, men KPIF är det mått som är Riksbankens målvariabel för penningpolitiken. I KPIF ingår samma varor och tjänster som i KPI. Skillnaden mellan KPI och KPIF är att i KPIF hålls hushållens räntesatser för bolån konstant. Det innebär att effekten av ändrade räntesatser för hushållens bolån enbart fångas upp i KPI och inte i KPIF.










