Bovaer uppe för diskussion i Danmark
Sedan det blivit lagkrav på att använda Bovaer i Danmark har många mjölkproducenter börjat använda tillskottet. Men efter att djurägare sagt att de upplever att djuren påverkas negativt, har nu en diskussion om hur fodertillskottet påverkar djuren dragit i gång i landet.
I år blev det lagkrav i Danmark på att konventionella mjölkproducenter med mer än 50 kor ska tillsätta Bovaer i fodret under minst 80 dagar, alternativt fodra med extra fett året om. Därmed har många producenter börjat tillsätta fodertillsatsen. Men enligt danska branschorganisationen Landbrug & Fødevarer, L&F, har både de och organisationen Danske Mælkeproducenter blivit kontaktade av djurägare som upplevt att djuren blivit dåliga i samband med detta.
– Vi känner till fall där nötkreatursuppfödare upplever utfodringsproblem och avvikelser från det normala i samband med att de började använda Bovaer, från början av oktober. Detta är inte lämpligt. Därför har vi som sektor initierat ett antal initiativ för att kartlägga problemet, säger Jesper Arnth Stampe, ordförande för L&F sektion för nötkreatur, i ett pressmeddelande och tillägger:
– Det finns också många som inte upplever utmaningar med att använda Bovaer, men vi är mycket uppmärksamma på den feedback vi får.
Christen Sievertsen, vd på Danske Mælkeproducenter, säger till Maskinbladet att deras medlemmar rapporterat om bland annat slöa kor, minskad produktion och att färre kor går till robotarna.
Landbrug & Fødevarer och Danske Mælkeproducenter uppmanar djurägare som upplever problem efter att ha börjat utfodra med Bovaer att rapportera in detta.
– Det är viktigt att de som upplever problem rapporterar det så att vi kan få mer kunskap om de utmaningar som vissa upplever, säger LDM:s ordförande Kjartan Poulsen.








.gif)


