jan
9
2026

Klövkurs i Kalmar

Välkommen på en heldagskurs om klövar på Naturbruksgymnasiet Kalmar.

Vi samlas vid Naturbruksgymnasiet Kalmars gårdsplan och förmiddagen ägnas åt teori, då vi pratar om olika klövskador och hur man behandlar och förebygger dessa.

Under eftermiddagen anordnas praktiska övningar på slaktklövar tillsammans med en klövvårdare. Fokus på övningarna är när och i så fall hur man själv kan ta hand om en halt ko mellan de tillfällen då klövvådaren är på gården. Vi övar på att verka klövar, sätta kloss, bandagera och letar skador.

Lunch och fika ingår i kursen. Meddela eventuella allergier i anmälan.

Ta gärna med egna rengjorda verktyg: vinkelslip med klövskiva, klövkniv, hörselskydd, skyddsglasögon och arbetshandskar till de praktiska övningarna. Overall och stövlar lånas ut på plats så det behöver inte tas med.
 

När: 9 januari 09:00 - 16:00

Var: Naturbruksgymnasiet, Kalmar

Kostnad: 5 000 kr

Sista anmälningsdag: 18 December, begränsat antal platser (20st) och anmälan är bindande.


Länk till anmälan: https://www.vxa.se/toppmeny/kalender/klovkurs-i-kalmar-09-01-26/


Kontaktperson: Hannes Karlsson, hannes.karlsson@vxa.se, 073 -056 52 19

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste

Debatt: Transit är spannmålshandlarnas våta dröm – låt den inte bli böndernas mardröm igen

Ukraina behöver hjälp att få ut sin skörd. Men när spannmålshandeln och foderindustrin nu trycker på för öppen transit genom EU är det spannmålsodlarna som riskerar att få betala, en gång till. Sedan den 22 juli har fartygstrafiken till hamnarna kring Odessa i praktiken upphört. Under de första elva dagarna i augusti kom sju fartyg, jämfört med 169 under hela juli. Ukraina sitter på lager om 24,6 miljoner ton och ber nu EU om stöd för nya exportvägar genom unionen.

Kommentera