Frankrikes majsskörd kan bli den lägsta på 50 år

Den franska majsskörden riskerar att bli den sämsta på ett halvt sekel efter veckor av extrem värme och torka.

I Frankrike kan årets majsskörd bli den lägsta sedan 1976. I Ungern ser läget däremot bättre ut tack vare riklig nederbörd som förbättrat förutsättningarna för årets gröda. Foto: Ausrine Öhrström

Den långvariga värmen har slagit hårt mot majsfälten i flera delar av Frankrike. Bristen på regn har gjort att plantorna vissnar innan de hunnit utveckla fulla kolvar, och prognoserna för landets majsproduktion har därför skrivits ned kraftigt, rapporterar Reuters.

Analysföretaget Expana bedömer att Frankrikes majsskörd kan landa på omkring 8,9 miljoner ton, vilket är ungefär en tredjedel mindre än förra årets nivå. Det finns även risk för att skörden sjunker under 8 miljoner ton, något som inte har hänt sedan 1976 då landet drabbades av en av de värsta sommartorkorna i modern tid.

Vissa franska lantbrukare har redan börjat ta hand om torkstressade majsplantor och använda dem som djurfoder i stället för att försöka skörda dem som spannmål.

Majs i EU

Även andra majsodlare runt om i Europa påverkas av det torra vädret, bland annat i Ungern och Spanien. Samtidigt har EU:s totala majsodling minskat när bönder tvekat inför att satsa på en gröda som blivit alltmer känslig för varmare och torrare somrar.

Ett undantag är Rumänien, där riklig nederbörd har förbättrat utsikterna för årets skörd. Där väntas produktionen öka tack vare bättre väderförhållanden, trots att landets odlade majsareal har minskat de senaste åren.

Ausrine Öhrström
Ausrine Öhrström
Tel: 019-16 64 64
E-post: ausrine@ja.se

 

Artikeln publicerades fredag den 17 juli 2026

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste