Torka i nästan tre fjärdedelar av England

Efter en längre period med mycket lite nederbörd och höga temperaturer är 71,3 procent av England nu drabbat av torka, enligt den brittiska regeringen.

En skördetröska arbetar under torra och dammiga förhållanden på ett fält i Kent i södra England. Foto: Martin Rickatson

England och Wales har preliminärt haft sin torraste juli på 190 år. I sydöstra England föll endast en procent av den normala genomsnittliga nederbörden, rapporterar Reuters.

Torkan får allt större konsekvenser för bland annat jordbruket. Storbritannien ser nu ut att gå mot sin sämsta spannmålsskörd på över 40 år.

– Vi vet hur utmanande den här sommaren har varit. Vi trappar upp vårt stöd, bland annat genom att arbeta för att göra det enklare för lantbrukare att bygga fler bevattningsreservoarer på sina gårdar, säger Storbritanniens vattenminister Emma Hardy i ett uttalande.

Samtidigt fortsätter nivåerna i floder, vattenmagasin och grundvatten att sjunka. Torkan berör områden där omkring 45 miljoner människor bor.

Ausrine Öhrström
Ausrine Öhrström
Tel: 019-16 64 64
E-post: ausrine@ja.se

 

Artikeln publicerades tisdag den 11 augusti 2026

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste