Nyförvärv ska stärka Norrmejeriers position på den svenska marknaden
Som en del i Norrmejeriers rikssatsning har mejeribolaget valt att rekrytera Marcus Thollin till rollen som marknads- och kategorichef Ost.
Marcus får en nyckelroll i arbetet med att utveckla affärsområdet ost och stärka Norrmejeriers position på den svenska marknaden.
– Vi är inne i en spännande fas och ser stora möjligheter att fortsätta växa. Ost är en viktig del av den resan. Med Marcus får vi en erfaren och affärsdriven ledare som kan kombinera starkt varumärkesarbete med kategoriutveckling och innovation. Han kommer att bli viktig i arbetet med att utveckla affären vidare, säger Victoria Johansson, chef för marknad och innovation på Norrmejerier, i ett pressmeddelande.
Relevant bakgrund
Marcus har lång erfarenhet av seniora roller inom livsmedelsbranschen. Bland annat som marknadsdirektör. Han har arbetat med flera kända varumärken tidigare, hos bland annat Spendrups, Paulig Foods, Orkla Confectionary & Snacks och OLW. Närmast kommer han från Svenskmärkning AB, vilket enligt Norrmejerier ger honom en relevant bakgrund i arbetet med att stärka svenskproducerade livsmedel.
Tydlig vilja att utveckla
I sin nya roll kommer Marcus att ansvara för strategi, varumärkesutveckling, innovation, sortiment och lönsam tillväxt inom Norrmejeriers osterbjudande. En del av uppdraget handlar om att vidareutveckla Västerbottensost genom fler användningsområden, i nya kanaler och med fortsatt stark närvaro i butik.
– Det känns väldigt roligt att få bli en del av Norrmejerier. Här finns starka varumärken, mycket kunskap och en tydlig vilja att utveckla affären. Jag ser verkligen fram emot att bidra med min kunskap och erfarenhet och tillsammans med teamet ta nästa steg på marknaden, säger Marcus Thollin.













