”Lantbrukare är pollinatörernas hjältar”
Lina Herbertsson doktorand vid Lunds universitet, ska i kväll hålla en föreläsning i Knäred på ämnet ”Bidöden-angår den mig", där ska hon bland annat berätta varför lantbruket har en viktigt roll.
Genom att hålla hagmark och ängar öppna är lantbrukarna pollinatörernas hjältar, säker Lina Herbertsson. Foto: Katarina Johnsson |
– Jag tror dock att vi har möjlighet att vända trenden, säger Lina till P4 Halland.
Exempel på saker som gynnar vilda pollinationer är om man väntar med att klippa diken till på hösten, sår in klöver i sin gräsmatta och låter den växa lite längre innan man klipper den, mer blommor är också bra. Olika typer av pollinationer har dessutom olika krav på boplats, men något av det viktigaste är hagmarker och ängar.
– Att restaurera och sköta om ängar och hagmarker är väldigt viktigt och där är lantbrukarna pollinatörernas hjältar. Utan dem hade vi inte haft ängar och betesmarker kvar, säger Lina.
Hon menar även att många tror att det räcker gott och väl med honungsbin, men enligt Lina är de snarare ett bra komplement till de vilda pollinatörerna. Det finns till exempel växter som mår bra av att pollineras av fler olika pollinatörer, jordgubbar är en av dem.