Kraftig brand på Vretagymnasiet
Under natten utbröt en kraftig brand på Naturbruksgymnasiet Vreta utanför Linköping. Upp mot 130 djur har brunnit inne.
– Ladugården är helt nedbrunnen. Alla våra mjölkkor brann inne. 90 till 100 kor och 30 kalvar, säger Elisabeth Bringer Hallberg, rektor på Vreta Utbildningscentrum, till SVT.
Övriga djur, ungdjur och hästar, ska enligt uppgifter från skolan befunnit sig i andra byggnader och ha klarat sig undan branden.
Under kontroll
Räddningstjänsten larmades vid 03.30 tiden i natt, och när räddningstjänsten var på plats ska byggnaderna redan varit övertända.
– Vi hade inte en chans att få ut några djur, säger räddningsledare Thomas Adolfsson, till SR.
Vid 06.30 var branden under kontroll och eftersläckningsarbete pågår. Enligt uppgifter är det de äldre gröna byggnaderna mot väg 34 som har brunnit ner.
De 160 elever som bor på internatet kommer skickas hem och skolan kommer enligt rektorn hålla stängt resten av veckan.
– Vi måste skaffa oss en uppfattning om skadorna. Flera lokaler är rökskadade och ventilationer måste hållas avstängda, säger Elisabeth Bringer Hallberg.
Sorglig stämning
Enligt Jordbruksaktuellts reporter på plats är det riktigt sorglig stämning. Det brinner det fortfarande litegrann. I nuläget tänker räddningstjänsten låta branden brinna ut och de arbetar just nu bara med att den inte ska sprida sig.
Orsaken till branden är ännu oklar.