Ökad flexibilitet med digital mässa
Med ett fyllt mässfält och flera maskinnyheter så öppnade Nordfarm upp för lantbruksdagar på hemmaplan i Norrköping.
När pandemin har lagt mycket i branschen i dvala tog Nordfarm beslutet att anordna lantbruksdagar i digital form i dagarna två. På gårdsplanen i Norrköping ställdes sortimentet av maskiner upp och digitala visningar sändes på plats.
– Även fast den digitala kanalen är den prioriterade så har vi valt att bjuda hit våra återförsäljare med sina kunder. Och vi ville bygga upp så det blir som en riktig mäss-monter som ger mäss-känslan och som blir navet i själva digitala mässan. Det är jättekul, säger Lasse Horndahl, försäljnings- och marknadschef på Nordfarm.
Tillsammans med en del förproducerade filmer sändes det totalt åtta livesändningar med presentationer av företagets maskinutbud under dagen. Även två intervjuer med profilerna Peter Borring och Per Frankelius var en del av mässprogrammet.
– I går kunde vi summera till 800 digitala besökare under hela dygnet. Och där såg man flexibiliteten, för även när mässan stängt fysiskt klockan fyra så fortsatte trafiken digitalt, så det var bra drag, säger Lasse och tillägger:
– Och med lika varmt som Borgeby fältdagar 2019 så känner vi oss hemma i mäss-världen.
Är det här ett upplägg som kommer att fortleva?
– Jag tror att vi kommer få se en ökad digital närvaro med den här typen av arrangemang. Sen tror jag inte att det kommer putta undan en traditionell mässa på något sätt. Men jag tror att det kan vara ett komplement och en del av en mässa.
Digitala maskinpresentationer har Nordfarm jobbat med sedan i mars månad, något som de kommer gå vidare med och utveckla ytterligare. En fördel med visningarna är att de kommer ligga kvar på webben för möjlighet att ses även i efterhand.
Av maskinnyheterna på plats fanns både en sverigepremiär och en världspremiär.