Swedish Agro satsar på lärlingsutbildning för servicetekniker

För att motverka bristen på servicetekniker inom lantbrukssektorn satsar Swedish Agro nu på att erbjuda lärlingsprogram i Danmark.  

Swedish Agro vill få fler servicetekniker, och kommer nu erbjuda en utbildning i Danmark. Foto: Swedish Agro

Då Swedish Agro är en del av Danish Agro kan man genom koncernen nu erbjuda Claas lärlingsutbildning via Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser i Aars, på Nordjylland, till svenska ungdomar. På skolan finns moderna verkstäder och erfarna lärare, och det finns även det senaste inom lantbruksmaskiner.

Utbildningen pågår i fyra och ett halvt år, där största delen utförs på en av Swedish Agros verkstäder. Upplägget innebär att man första året går två terminer på skolan i Danmark, och under nästkommande tre och ett halvt år varvar man 15 veckors praktik på en av Swedish Agros verkstäder i Sverige med fem veckors utbildning på skolan i Aars per termin.

– Under lång tid har vi i Sverige fått allt färre sökande till de praktiska programmen som ger branschen nya servicetekniker. Det skapar en stor brist på mycket viktig kompetens. Jag tror att denna utbildningsform med lärlingsplatser kan bli ett sätt bland många att både få fler servicetekniker men också öka anseendet för yrket, säger servicemarknadschef Roger Bengtsson i ett pressmeddelande, där han tillägger:

– Den här utbildningen ger en riktig spetskompetens där eleverna är långt mycket mer avancerade när de examineras än vad som är vanligt. Dessutom kommer ”våra” studenter redan vara inkörda på våra varumärken, särskilt på Claas.

Isabella Odmark
Isabella Odmark
Tel: 019-16 61 49
E-post: isabella@ja.se

 

Artikeln publicerades fredag den 16 december 2022

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste