Blåmögelost får skyddad geografisk beteckning

Blåmögelosten Sörmlands Ädel kan numera stoltsera med EU:s skyddade geografiska beteckning på sin förpackning.

Sörmlands Ädel är den 14:e i raden av svenska jordbruksprodukter och livsmedel att skyddas inom EU:s kvalitetssystem. Foto: Johan Carlson

Sörmlands Ädel är den fjortonde svenska jordbruksprodukten och livsmedlet att skyddas inom EU:s kvalitetssystem. Det innebär att all verksamhet från bete, mjölkproduktion, ystning och lagring måste ske inom Sörmlands landskap, skriver Jordbruksverket i ett pressmeddelande. 

- Vi gläds med Sörmlands Ädel och alla de som på olika sätt är engagerade i produkten. Det är en kvalitetsstämpel som gynnar den lokala livsmedelsproduktionen och som har potential att även stärka besöksnäringen i regionen, säger Malena Bathurst, näringsutvecklare på Jordbruksverket.

Det är ett långsiktigt arbete som har gjort att allt fler svenska produkter får en skyddad EU-beteckning för sin kvalitet och anknytning till en speciell plats eller region. 

- Jordbruksverket har arbetat långsiktigt för att få svenska jordbruksprodukter och livsmedel skyddade enligt EU:s kvalitetssystem. Sörmlands Ädel blir den nionde produkten att få den blågula geografiska beteckningen (SGB). Än så länge har fem produkter i Sverige erhållit den rödgula ursprungsbeteckningen (SUB) och fler är på gång under våren, säger Malena Bathurst, näringsutvecklare på Jordbruksverket.

Svenska produkter som har skyddad EU-beteckning i dag

Sörmlands Ädel (SGB)

Äkta Gränna Polkagrisar (SGB)

Wrångebäcksost (SUB)

Vänerlöjrom (SUB)

Värmländskt skrädmjöl (SGB)

Kalix löjrom (SUB)

Upplandskubb (SUB)

Bruna bönor från Öland (SGB)

Sveciaost (SGB)

Hånnlamb, kött från gutefår (SUB)

Skånsk spettkaka (SGB)

Svensk Vodka (SGB)

Svensk Punsch (SGB)

Svensk Akvavit (SGB)

Utöver de 14 produkter med geografisk beteckning och ursprungsbeteckning har Falukorv och Hushållsost en skyddad beteckning kallad garanterad traditionell specialitet, GTS.

Källa: Jordbruksverket

SUB – skyddad ursprungsbeteckning (mat och vin)

SGB – skyddad geografisk beteckning (mat och vin)

GB – geografisk beteckning (spritdrycker och aromatiserade viner)

Källa: Europeiska kommissionen

Ausrine Öhrström
Ausrine Öhrström
Tel: 019-16 64 64
E-post: ausrine@ja.se

 

Artikeln publicerades torsdag den 16 mars 2023

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste