Två nyheter till Bala Agris djurvagnar

Bala Agri har utvecklat en ny låsning och integrerad fångstgrind till sina djurvagnar.

En integrerad fångstgrind har tillkommit på Bala Agris djurvagnar. Foto: Bala Agri 

Den nya, enligt företaget säkrare lösningen för låset till Bala Agris djurvagnar bidrar till bättre ergonomi och kontroll i arbetet, skriver Bala Agri i ett pressmeddelande.

Ny säkrare lösning på låset. Foto: Bala Agri

Smidig hantering

Bala Agri lanserar även en integrerad fångstgrind för modellerna TKD601, TKD701 och TKD901. Dessa grindar kan enkelt fällas ut för att underlätta på- och avlastning av djuren, vilket bidrar till att skapa en smidig och djurvänlig miljö som förbättrar säkerheten.

Gångjärnen till grindarna går att eftermontera på befintliga vagnar. Bala Agri säljer färdiga paket.

Nya låsningen kräver däremot andra komponenter svetsat i chassit. 

Rådfrågat lantbrukare

För att underlätta arbetsdagen för nordiska lantbrukare har Bala Agri genomfört intervjuer med lantbrukare. Det har resulterat i säkrare och mer användarvänlig konstruktion för deras produkter.

Bala Agris djurvagnar har en låg egenvikt och en hydraulisk sänkning ända ned till 12 cm lasthöjd för smidig i- och urstigning. Golvet i vagnen består av 4 mm tjock gummimatta, vilket förutom halkskydd, ger en låg ljudnivå. I samtliga vagnar finns även högt placerade LED-lampor där kabeldragning har gjorts på ett sätt så att djuren inte ska kunna komma åt kablarna.

 

Ausrine Öhrström
Ausrine Öhrström
Tel: 019-16 64 64
E-post: ausrine@ja.se

 

Artikeln publicerades torsdag den 29 februari 2024

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste