Tätare radavstånd gav ökad skörd
SLU har, i samarbete med Väderstad AB, gjort fältförsök med vårkorn där de testat olika radavstånd på såmaskinen med goda resultat.
I försöken användes Väderstad Turf Rapid, och bara genom att minska radavståndet på såmaskinen fick man en större skörd, mindre mängd ogräs, minskad arbetsinsats och bättre växtnäringsutnyttjande, skriver SLU i ett pressmeddelande.
– Varje frö har en konkurrenscirkel runt sig och ju mer av grödan som täcker marken, desto mindre mängd ogräs får plats, säger David Hansson, forskare vid institutionen för biosystem och teknologi och fortsätter:
– Vi ville undersöka hur tätt man kan så jämfört med det normala för att kunna utveckla ogräsbekämpningsmetoder som är kostnadseffektiva och klimatvänliga.
Två sorters vårkorn
I ett projekt finansierat av Jordbruksverket gjordes försök under 2021-2023, på SITES Lönnstorp vid SLU Alnarp med två sorters ekologiskt vårkorn: Irina och Planet.
I försöken tittade man på hur skörd och ogräskonkurrens påverkades av att minska radavståndet i såmaskinen från 12,5 cm till 6,25 cm, samt att öka det till 25 cm.
– Resultaten visar att skörden i vårkorn ökade med 8–14 procent när radavståndet minskades. Att låta grödan göra det ogräskonkurrerande jobbet genom tätare sådd i stället för att ogräsharva efter sådden ger motsvarande skördenivå i försöken i ekologisk odling av vårkorn.
Utökad studie
Under sommaren 2023 utökades de ekologiska studierna med ett försök finansierat av SLU Partnerskap Alnarp. Man ville se om tätare sådd kunde kombineras med kemisk respektive mekanisk och kemisk ogräsbekämpning inom integrerad produktion.
Skörden minskade dock när den tätare sådden kombinerades med mekaniska och kemiska åtgärder Det indikerar att grödans egna ogräskonkurrerande förmåga var tillräcklig för att ge hög skörd.
Optimerad växtodling
– Genom att utnyttja grödans egenskaper för att trycka undan ogräs, kan användningen av kemiska ogräsmedel i spannmålsodlingen minska. Mindre mekanisk ogräsbekämpning i form av ogräsharvning och radhackning, innebär dessutom färre körningar och minskade utsläpp från maskinerna.
Resultaten väcker fler frågeställningar, både om hur det skulle se ut för andra grödor, samt hur bevattningen och gödslingens påverkan.
– När åkermark av olika anledningar försvinner behöver vi kunna ta ut högre skördar på mindre yta. Det här kan vara ett sätt att maximera avkastningen genom att optimera användningen av mark och näringsämnen, avslutar David Hansson.
Nyttig erfarenhet
För Väderstad AB är det värdefullt att samarbeta och delta i SLU Partnerskap Alnarp.
– Vi arbetar med flera koncept för sådd och etablering för att kunna erbjuda de bästa förutsättningarna för en perfekt uppkomst. Att få testa våra koncept och metoder i ett större sammanhang där vi kan följa upp med odlingsåtgärder över hela säsongen är väldigt nyttigt, säger Nina Pettersson chefsagronom på Väderstad.
Här kan man läsa rapporten från studien.