Kraftigt fallande oljepris

Marknadens aktörer var uppenbart lättade när handeln med råolja inleddes, efter att Israel i helgen valt att inte angripa Irans oljeinfratruktur. 

Råoljepriset föll med cirka 6 procent idag, en ovanligt stor prisförändring. Härmed är prisuppgången efter Irans omfattande missilattack mot Israel utraderad. 

 

Foto: Mostphotos.

Brent-oljan handlas nu på drygt 71 dollar per fat. Nivån 70 dollar har tjänat som golv sedan hösten 2021. Som högst i närtid handlades Brent-oljan till drygt 120 dollar per fat våren och sommaren 2022. 

Tillgången på råolja är god samtidigt som efterfrågan på olja och OPEC-medlemsländernas respekt för överenskomna kvoter, sviktar. Det kan ge prisfall, om inte eskalerande militära konflikter återigen ger skäl för en högre riskpremie.

 

Stefan Ljungdahl
Stefan Ljungdahl
Tel: 019-16 61 34
E-post: stefan@ja.se

 

Artikeln publicerades måndag den 28 oktober 2024

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Relaterat

Senaste

Dags att ge de fina orden mening

Krönika: Politiker pratar om att framtidens jordbruksmark finns i norra Sverige, trots det är det knappast något som märkts av rent praktiskt. Det blir fortfarande färre aktiva bönder som axlar ett allt tyngre lass genom att försöka försörja oss med mat. Mer mark läggs i träda och får sakta men säkert växa igen. Utveckling kan inte få stavas avveckling längre, vi måste vända trenden innan vi står här utan en norrländsk matproduktion.

 

Kommentera