Arla höjer mjölkpriset igen
Den 1 november höjer Arla kilopriset med 33,8 öre för både konventionell och ekologisk mjölk.
Efter höjningen blir det så kallade a contopriset för konventionell mjölk 606,7 öre per kilo och 684,7 öre per kilo för ekologisk, skriver Arla i ett pressmeddelande.
Enligt Arla hänger det stigande mjölkpriset på en global obalans mellan utbud och efterfrågan på mejeriprodukter, där råvarutillgången inte räcker för att möta behoven i en växande världsbefolkning.
Trots ökade ersättningar till bönderna har produktionen inte ökat, då osäkerhet kring nya miljöregleringar i Europa skapar tveksamhet inför framtida investeringar.
– Många mjölkbönder har en investeringshorisont på 20–30 år. Då behövs förstås långsiktiga spelregler och konkurrenskraftiga villkor, säger Arlas Sverige-vd Cecilia Kocken och fortsätter:
– Hållbarhet kostar, därför är det viktigt att vi kan göra ytterligare en höjning av ersättningen till våra ägare, Arlabönderna. Det bästa du som konsument kan göra för att stötta svenska bönder, stärka svensk livsmedelsberedskap och samtidigt bidra i utvecklingen av en mer hållbar matproduktion är att aktivt välja produkter från bondeägda företag som Arla.
Detta påverkar mjölkprisets utveckling:
- De globala mjölkvolymerna är stabila.
- Försäljningen till dagligvaruhandeln fortsätter att vara stark.
- Industri- och dagligvarumarknaderna fortsätter att stiga, drivna av en stadig stark efterfrågan.
Marknadsöversikt
Invägd mjölkråvara: De globala mjölkvolymerna är stabila. I EU och Storbritannien minskade den komponentjusterade produktionen med 0,4 procent i juli, jämfört med samma månad i fjol. I Nederländerna, Tyskland och Belgien förväntas blåtunga påverka invägningen negativt de kommande månaderna. I USA backade invägningen i augusti med 0,1 procent. Starka fett- och proteinhalter ledde dock till att den komponentjusterade produktionen ändå kom in på plus 1,8 procent. Nya Zeeland överträffade förväntningarna igen och produktionen ökade med 10 procent.
Mjölkpulver: Priserna på mjölkpulver i Europa har varit stabila de senaste veckorna. Skummjölkspulver backade lite grann vid det senaste auktionstillfället vid Global Dairy Trade. Däremot har priserna på helmjölkspulver gått upp en aning på både de globala och europeiska marknaderna.
Smör: Fettmarknaden var stabil i september. På grund av höga priser på grädde och fortsatt stark efterfrågan i hela Europa var tillgången fortsatt knapp, vilket pressade upp priserna till nya rekordnivåer. De senaste veckorna har dock varit lugnare och priserna har sjunkit lite under oktober.
Källa: Arla