Ny jaktlagstiftning ska utredas längre
Jaktlagstiftningen ska moderniseras och en utredning är i full gång. Regeringen beslutar nu att förlänga utredningstiden till den 31 december 2025.
Målet med utredningen om en ny jaktlagstiftning är att skapa en hållbar jakt och viltvård som är enkel att tillämpa.
– Nuvarande jaktlagstiftning från 1987 är svårtillgänglig och systematiken är till viss del otydlig, sa landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) när utredningsdirektiven presenterades i början av 2024.
Mats Wiberg, sedan 2018 rättschef och chef för ledningsstöd på Statens fastighetsverk, är regeringens särskilde utredare.
Utredningskommittén som Wiberg ansvarar för ska bland annat:
· Utarbeta förslag till en ny jaktlag och en ny jaktförordning med tydlig och enkel systematik och moderna och lättillämpade bestämmelser om jakt och viltvård.
· Förbättra genomförandet av EU-rättsliga regler på jaktområdet och säkerställa att genomförandet inte avser andra arter än dem som omfattas av EU-reglerna.
· Analysera om det är ändamålsenligt att föra in bestämmelser från författningar som anknyter till jaktlagen och jaktförordningen, såsom förordningen om förvaltning av björn, varg, järv, lo och kungsörn samt förordningen om viltförvaltningsdelegationer, i jaktlagstiftningen för att öka tydligheten och skapa en enhetlig jaktlagstiftning.
· Utforma förslagen så att de är lätta och kostnadseffektiva att tillämpa.
Snabbspår för viktiga frågor
Nu har regeringen beslutat att utredningen ska lämna ett delbetänkande senast den 7 april 2025 och att uppdraget i sin helhet ska redovisas senast den 31 december 2025.
– Det är positivt att flera av de viktigaste frågorna prioriteras i ett delbetänkande som kan beredas och beslutas snabbare. Inte minst är det viktigt att underlätta reglerna för skyddsjakt i den mån det är möjligt. Även behovet av åtgärder för att förebygga jaktsabotage är ett ämne som blev aktuellt så sent som i samband med licensjakten av varg, säger landsbygdsministern i ett pressmeddelande.
Delbetänkandet ska bland annat innehålla uppdragen om att förbättra genomförandet av EU-rättsliga regler på jaktområdet och säkerställa att det inte avser andra arter än de som omfattas av EU-reglerna.
Där ingår också att samla in underlag om jaktsabotage och att överväga om befintlig lagstiftning är tillräcklig, analysera hur en flerartsförvaltning kan finansieras och analysera om det behövs ytterligare författningsstöd för en försöksverksamhet med flerartsförvaltning av klövvilt.