Tar bort avgift för skyddad beteckning

Lappländsk Fjällröding, Vindelnrökt skinka och Värmländskt skrädmjöl – det är några av de svenska produkter som har skyddad geografisk beteckning. För att det ska bli fler väljer regeringen nu att ta bort avgiften för handläggning av ansökningar om skyddade beteckningar.

Värmländskt skrädmjöl är en produkt som har skyddad geografisk beteckning. Foto: Isabella Odmark

Enligt regeringen har skyddade geografiska beteckningar potential att öka kännedomen om svenska kvalitetsprodukter och kan användas som en kvalitetsstämpel vid marknadsföring. Det finns två typer av skyddad beteckning, geografisk (SGB) samt ursprungsbeteckning (SUB). År 2021 infördes en avgift för handläggning av ansökningar om skyddade beteckningar, och sedan dess har inga nya ansökningar inkommit. Regeringen har därför beslutat att ta bort avgiften, med förhoppningen om att nya ansökningar.

– Nu tar vi bort ett onödigt hinder som lett till att färre svenska produkter fått den här kvalitetsstämpeln. Det är viktigt att fler kvalitetsprodukter ska kunna få en skyddad geografisk beteckning. Min och regeringens förhoppning är att det här kommer göra så att fler får upp ögonen för den fantastiskt fina mat vi har i Sverige och att det ger möjlighet för fler svenska produkter att växa, säger landsbygdsminister Peter Kullgren, i ett pressmeddelande.

Ändringen som regeringen beslutat om gäller förordningen (2021:176) om avgifter för offentlig kontroll av livsmedel och vissa jordbruksprodukter.

Svenska produkter med skyddad beteckning

EU:s geografiska beteckningar är en kvalitetsstämpel som gynnar den lokala livsmedelsproduktionen. Sådana beteckningar medför vissa rättigheter för produkter vars kvalitet och egenskaper är specifikt knutna till produktionsområdet. Sammanlagt finns det över 3 500 skyddade beteckningar registrerade i EU, av dessa står Sverige för 26. Det kan vara antingen Jordbruks- och livsmedelsprodukter med skyddad ursprungsbeteckning, SUB, eller Jordbruks- och livsmedelsprodukter med skyddad geografisk beteckning, SGB.

 I dagsläget har följande svenska produkter skyddad beteckning:

1. Allåkerbär från Norrland

2. Bohusläns blåmusslor

3. Gotlandslins

4. Grebbestadostron

5. Hjälmargös

6. Hånnlamb

7. Kalix löjrom

8. Rökt Vättersik

9. Upplandskubb

10. Vänerlöjrom

11. Wrångebäcksost

12. Bruna bönor från Öland

13. Kullings kalvdans

14. Lappländsk Fjällröding

15. Skedvi Bröd

16. Skånsk spettkaka

17. Svecia

18. Svensk Akvavit/Aquavit

19. Svensk Punsch

20. Svensk Vodka

21. Sörmlands Ädel

22. Vindelnrökt skinka

23. Vit färsksaltad Östgötagurka

24. Värmländskt skrädmjöl

25. Äkta Gränna Polkagrisar

26. Falukorv

Källa: Regeringen

Isabella Odmark
Isabella Odmark
Tel: 019-16 61 49
E-post: isabella@ja.se

 

Artikeln publicerades måndag den 03 februari 2025

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste