Trump planerar tullar på stål

Under söndagen meddelade president Donald Trump att USA kommer införa tullar på import av stål och aluminium.

Enligt Sveriges Radio är USA en av världens största importörer av stål, och Kanada är det land som exporterar mest till USA. Nu planerar USAs president Donald Trump att införa tullar på all stål som importeras till landet. Foto: Mostphotos

Beskedet från Trump innebär att det kommer införas tullar på 25 procent på all import av stål och aluminium. Tullarna ska gälla alla länder. Dock har Trump inte än så länge inte specificerat när tullarna ska börja gälla. Detta rapporterar Sveriges Radio.

Enligt Sveriges Radio ska Trump även bekräftat att han kommer tillkännage ”Ömsesidiga tullar”, alltså tullar mot länder som har handelshinder mot USA. Detta skulle kunna rikta sig mot varor från EU. Mer information om detta förväntas komma under tisdagen eller onsdagen.  

Jordbruksaktuellt
Tel: 019-16 61 30
E-post: redaktionen@ja.se

 

Artikeln publicerades måndag den 10 februari 2025

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste

Är det cringe att vara woke?

Krönika: När man är tonårsförälder är det inte alltid lätt att hänga med i ungdomarnas vokabulär. Att dessutom försöka sig på att använda desamma blir lätt cringe, inte minst ur ungdomarnas synvinkel. Ännu ett sätt att vara pinsam förälder. Och när man i debatten hör vuxna prata om woke som ointressant fenomen blir man fundersam, likväl som att det sker ett trendskifte bland ungdomar i synen om vad som upplevs viktigt. 

 

Kommentera

Gröna bubblor spricker och nya möjligheter föds

Det finns gott om affärsmöjligheter i den gröna politikens väg. Nu flyttar politikens intresse snabbt till ett nytt område. För entreprenörer med affärsnäsa uppstår möjligheter när politiker, media och företag springer i samma riktning. Samtidigt finns det stora risker när alla är så övertygade om den ”rätta vägen” att de slutar räkna. Det sunda förnuftet är ett tidigt offer på drömmarnas och girighetens piedestal.

 

Kommentera