Elever från Sötåsen skördade framgångar i Paris

Karin Arkander, Freja Staugaard Werner och Klara Grenabo från Naturbruksskolan Sötåsen tog alla topplaceringar när utseendet hos två mjölkkor och två köttdjur skulle bedömas i Paris.

Av 68 deltagare så hittades tre elever från Naturbruksskolan Sötåsen bland topp fyra. Foto: Naturbruksskolan Sötåsen

Under den internationella lantbruksmässan SIA (Salon International de l'Agriculture) i Paris gick tävlingen där djurens utseende skulle bedömas av stapeln. Totalt tävlade 68 deltagare från 28 länder i åldern 15 till 25 år. Och det blev en lyckad dag för de svenska deltagarna från Naturbruksskolan Sötåsen, då de tog hem första-, andra- och fjärdeplatsen.

Karin Arkander, Freja Staugaard Werner och Klara Grenabo kammade hem både första-, andra- och tredjeplatsen under tävlingarna i Paris. Foto: Naturbruksskolan Sötåsen

Eleverna bedömde två mjölkkor av rasen holstein och två köttdjur av rasen blonde d'aquitaine på 60 minuter. Bedömningen fokuserade på djurens utseende inklusive juver, spenplacering och muskelansättning. Karin Arkander, som tog hem förstaplatsen, hade alla rätt i bedömningen – vilket var första gången någon har lyckats med enligt domarna.

– Vi är oerhört stolta över deras prestationer och ser fram emot framtida tävlingar, säger Marie Kron, rektor på Naturbruksskolan Sötåsen, i ett pressmeddelande.

Isabella Odmark
Isabella Odmark
Tel: 019-16 61 49
E-post: isabella@ja.se

 

Artikeln publicerades fredag den 07 mars 2025

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste

Är det cringe att vara woke?

Krönika: När man är tonårsförälder är det inte alltid lätt att hänga med i ungdomarnas vokabulär. Att dessutom försöka sig på att använda desamma blir lätt cringe, inte minst ur ungdomarnas synvinkel. Ännu ett sätt att vara pinsam förälder. Och när man i debatten hör vuxna prata om woke som ointressant fenomen blir man fundersam, likväl som att det sker ett trendskifte bland ungdomar i synen om vad som upplevs viktigt. 

 

Kommentera

Gröna bubblor spricker och nya möjligheter föds

Det finns gott om affärsmöjligheter i den gröna politikens väg. Nu flyttar politikens intresse snabbt till ett nytt område. För entreprenörer med affärsnäsa uppstår möjligheter när politiker, media och företag springer i samma riktning. Samtidigt finns det stora risker när alla är så övertygade om den ”rätta vägen” att de slutar räkna. Det sunda förnuftet är ett tidigt offer på drömmarnas och girighetens piedestal.

 

Kommentera