Tullar och stärkt krona pressar svenska räntor

Osäkerhet kring den framtida tillväxten lyfter frågetecken kring Riksbankens räntebana.

Foto: Mostphotos

USA:s nya tullar kommer i ett läge där svensk ekonomi redan präglas av osäkerhet. Den senaste tidens kronförstärkning, och ett lägre preliminärt inflationsutfall än väntat i mars, gör att Swedbank ser ytterligare en räntesänkning från Riksbanken i augusti. Det framgår av Räntebladet, en analys från Swedbank.

– Utsikterna för en snar återhämtning i svensk ekonomi grumlas ytterligare av global osäkerhet och tullar som kommer att slå mot svensk export. Därutöver ser vi ett svagare inflationstryck. Sammantaget innebär detta att Riksbanken kommer behöva agera, säger Andreas Wallström, prognoschef på Swedbank.

Swedbank räknar nu med att BNP-tillväxten når måttliga 1,5 procent i år och att Riksbanken sänker styrräntan åtminstone ytterligare en gång, till 2 procent. I föregående prognos spådde Swedbank en tillväxt om cirka 2 procent i år och att Riksbanken hade sänkt färdigt räntan.

Erik Brink
Erik Brink
Tel: 070-600 45 48
E-post: erik@ja.se

 

Artikeln publicerades fredag den 18 april 2025

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste

Toppliste-nivå på produktionen trots gamla byggnader

Med temat ”Svensk grisproduktion – en framtidsbransch” gick Alnarps grisdag av stapeln i mitten av oktober. Dagen bjöd på allt från en utblick till Bryssel till rapporter från doktorander, senaste nytt på regelfronten och inspiration från grisföretagare. En av dem var Edward Friberg, som delade med sig av sina erfarenheter – bara två år efter att han själv satt på åhörarplats som lantmästarstudent.

Kommentera