Stänger ner Toppfrys anläggning i Brålanda
Noomad Foods, som äger Toppfrys AB, har meddelat att man stänger ner sin anläggning i Brålanda och flyttar ärtproduktionen till Bjuv i Skåne.
Totalt berörs 38 anställda av beslutet. Enligt Noomad Foods är orsaken till att verksamheten läggs ner att den under längre tid inte varit ekonomiskt hållbar.
– Det är naturligtvis en olycklig situation för alla inblandade, särskilt för våra anställda i Brålanda. Vi har tittat på flera olika alternativ och utvärderat dem alla, men har kommit fram till att verksamheten nu behöver hanteras på annat håll i Sverige. Vårt mål är att flytta produktionen av svenska ärter till Bjuv, där även vår forskning kring ärtproduktion sker, säger Kasper Grönnegaard, cluster general manager Nordics på Nomad Foods och styrelseordförande i Toppfrys AB, i ett pressmeddelande.
Det kommer vara fortsatt verksamhet i Brålanda under resten av året, och i december stängs anläggningen ner.