44 år på verkstaden – men skruvandet fortsätter
Göran Andersson är något av en levande legend i branschen. I hela 44 år har han arbetat på samma plats i Karlstad – först på Värmdal, som senare blev Värmdal & Traktorservice, och som idag är känt som Green Deer.
Under alla dessa år har Göran byggt upp en gedigen erfarenhet och blivit en central figur i verkstaden. Det är svindlande att tänka på hur många lantbrukare han hjälpt att hålla sina maskiner i gång under vårbruk, skörd och alla andra viktiga moment på fältet eller gårdsplanen.
Det var när Göran var 20 år gammal som han tog klivet in på sin nya arbetsplats, och han blev kvar ända tills han gick i pension i augusti förra året.
– Jag jobbade hos en konkurrent först, men när de lades ner sökte jag jobb här och fick det dagen efter. Så det gick väldigt snabbt, minns han.
Under sin karriär har han hunnit med att reparera otaliga maskiner och även lärt upp yngre kollegor i verkstaden.
Tidigt teknikintresse
Redan som ung hade Göran ett stort intresse för teknik och maskiner. Att skruva var det bästa han visste, och han har alltid haft ett särskilt intresse för traktorer.
– Traktorer har alltid varit roligast att jobba med. Jag har reparerat många växellådor, och det är stora jobb, förklarar han.
Göran blickar tillbaka på sina 44 år i branschen och konstaterar att mycket har förändrats på maskinfronten.
– Äldre maskiner var bättre, det har blivit för mycket teknik med datorer, tycker Göran.
Efter ett helt arbetsliv på samma arbetsplats var känslorna blandade när det var dags att gå i pension.
– Både och, det var skönt men ändå lite vemodigt, säger han när han får frågan om hur han kände.
Kollegorna överraskade honom med att föreviga hans minne på väggen. Han beskriver stunden som en hockeyavtackning – han drog i ett snöre, presenningen föll till golvet, och där avslöjades den gröna overallen med siffran 44.
Trots pensionen har Göran svårt att helt lämna verkstaden. Han hoppar fortfarande in när behovet finns och uppskattar kontakten med sina gamla arbetskamrater.
Tips till yngre i branschen
För den som vill bli servicetekniker har Göran några råd:
– Man måste vara väldigt självgående. De som kommer från yrkesskolan hit har oftast varit riktigt bra, och vi ser vad de går för under praktiken.
När Göran får frågan om vad han sysslar med på dagarna nu, förutom att hoppa in och hjälpa till i verkstaden, svarar han med ett leende:
– Jag skruvar med bilar.