Kramps svenska lagerverksamhet flyttas till nysatsning i Danmark
Kramp investerar i ett nytt nordiskt distributionscenter i östra Jylland i Danmark. Lagerverksamheten i Eslöv kommer att flyttas till det nya centret.
År 2027 förväntas det nya distributionscentret vara i fullt bruk, och företaget kommer att flytta sina nuvarande lager i Danmark och Sverige till det nya centrat. Målet med satsningen är enligt Kramp att förbättra servicenivån för deras kunder i Norge, Finland, Sverige och Danmark.
– Det nya distributionscentret kommer att hålla högsta tekniska standard för att säkerställa optimal effektivitet, snabbhet och precision i lagerhantering, förvaring och distribution. Det stärker vår konkurrenskraft när det gäller pris, sortiment och leverans. I slutändan investerar vi i våra nordiska kunders långsiktiga framgång genom att stärka vår förmåga att ge dem en enastående service, säger Stefan Garsdal, Operations Director, Kramp Nordics, i ett pressmeddelande.
I och med den nya satsningen kommer den nuvarande lagerverksamheten i Eslöv att flyttas. Redan under 2025 kommer lagerverksamheten i Eslöv tas över av lagerverksamheten i Skjern i Danmark, för att sedan flyttas till det nya centret i östra Jyllande när det står klart.
– Ibland innebär det som är bäst för våra kunder och för affären ett pris. Vi är medvetna om vilken påverkan det får för våra lageranställda när vi geografiskt flyttar den operativa verksamheten. Därför kommer vi att ha individuella samtal med berörda medarbetare och ge dem stöd i att hitta vägar framåt, säger Mark Weetink, Managing Director, Kramp Nordics.
De lokala säljkontoren i Skjern, Eslöv, Frogner i Norge och Paimio i Finland kommer enligt Kramp fortsättningsvis att spela en nyckelroll i den nordiska verksamheten.