Stort intresse för nytt investeringsstöd
Den 1 april öppnade ansökningsperioden för det nya investeringsstödet för robust primärproduktion, och intresset har varit rekordstort.
– Den första ansökan kom in redan inom en timme efter att vi öppnat stödet. Sedan dess har det fortsatt så. Vi har hittills tagit emot nästan 500 ansökningar, med satsningar på över 540 miljoner kronor i stöd, säger Petra Jarlros, enhetschef på Jordbruksverket, i ett pressmeddelande.
I ansökan ska det tydligt framgå hur investeringen ska bidra till att öka företagets förmåga att fortsätta bedriva livsmedelsproduktionen i höjd beredskap och ytterst krig.
– Många av ansökningarna handlar om investeringar för en mer robust energiförsörjning, för att kunna hålla igång produktionen även under den typen av störningar. Vi ser också ett stort intresse för att investera i nybyggnation för att kunna ha viss lagring av råvaror och insatsvaror, säger Andreas Mattisson, biträdande avdelningschef på Jordbruksverket.
Lång handläggning
Ansökningarna hanteras löpande i den ordning de kommer in. Under juni månad väntas de första besluten. Sett till de ansökta medlen i de ansökningar som kommit in, är årets budget redan överskriden. Men trots detta så är det fortfarande möjligt att söka.
– Det finns pengar avsatt för stödet även kommande år, vilket gör att det kommer tillföras nya pengar utöver årets budget. Mot bakgrund av det stora söktrycket kan det dock ta tid att få sin ansökan handlagd och beviljad, vilket vi hoppas på förståelse för, säger Petra Jarlros.
Medveten målgrupp
Enligt Jordbruksverket brukar startsträckan när nya stöd öppnas vara ganska lång, vilket det inte varit i detta fall.
– Det tar oftast tid och krävs mycket marknadsföring och kommunikation för att nå ut till de som kan söka stöden. Så har det inte varit i det här fallet, utan här har det funnits ett enormt intresse från dag ett. Utifrån hur angelägen frågan om att stärka vår livsmedelsberedskap är, så är det förstås mycket positivt att primärproducenterna visar den här viljan att vara med och ta ansvar för att öka sin robusthet. Det här är en medveten och insatt målgrupp som är vana vid att förbereda sig på det värsta, och som också har både en stor insikt i sin viktiga roll i livsmedelskedjan men också i sina beroenden och sårbarheter, säger Andreas Mattisson.
Om investeringsstödet för rubust primärproduktion:
Syftet med stödet är enligt Jordbruksverket att bygga upp en mer robust primärproduktion som klarar att trygga livsmedelsförsörjningen i hela landet även vid höjd beredskap och ytterst krig. Investeringarna som beviljas stöd ska minska sårbarheten i primärproduktionen och stärka Sveriges civila försvar. Stödet riktar sig till primärproducenter av livsmedel inom både de gröna och blå näringarna, till exempel köttproducenter, växtodlare, yrkesfiskare och vattenbrukare.