Portugisisk storägare ökar andelen i svenskt kycklingslakteri
Scandi Standards portugisiska storägare Grupo Lusiaves köper på sig aktier i Scandi Standard. Man äger nu över 20 procent av aktierna och utmanar Qvibergsfären som är största ägare.
Foto: Mostphotos
Efter att i juni ha köpt för 114 201 aktier för 10,8 miljoner kronor så har nu Grupo Lusiaves 13,39 miljoner aktier i Scandi Standard. Vilket motsvarar en ägarandel på 20,27 procent av kapitalet och rösterna.
Grupo Lusiaves passerade redan för ett år sedan investmentbolaget Öresund som största ägare i Scandi Standard.
Öresund äger 15,3 procent av aktierna. Men utöver det så äger Öresunds storägare Mats och Eva Qviberg med barn aktier i Scandi Standard privat. Sammanlagt för Qvibergsfären så äger man 30,7 procent av aktierna.
Qviberg vill inte sälja
– Vi har köpt aktier den senaste tiden för att hålla portugiserna en bit bakom, och för att vi tror på bolaget. Sedan befinner vi oss i en situation där vi har så stor andel att vi inte kan sälja aktier för då släpper vi över styråran till Lusiaves, det vill vi inte göra, säger Mats Qviberg till Dagens industri.
– Om det är någon som vill köpa upp bolaget så bör de fråga mig först för att få igenom ett bud. Portugiserna har hintat om att göra ett gemensamt uppköp, men jag har sagt nej till det, fortsätter han
Lantmännen äger fortfarande 10,57 procent av aktierna i Scandi Standard och skulle också behöva godkänna ett övertagande för att en eventuell budgivare ska kunna nå ett ägande på mer än 90 procent som möjliggör tvångsinlösen.
Grupo Lusiaves säger till Dagens Industri att inte har skett några uppköpsdiskussioner och att de anser att Scandi Standard har en mycket bra och stabil ägarstruktur.



.jpg)





