Pigg nyhet från Valtra
På skogsmässan Elmia Wood visade Valtra upp sin uppgraderade A-serie för första gången. Valtra A115 HiTech4 har bland annat fått ett nytt hydraulpaket.
– Det här är den nya A-serien, så det är världspremiär på Elmia Wood, säger Göran Eriksson, area sales manager på Valtra i Sverige, Danmark och på Island.
Den nya modellen bjuder på flera förbättringar, bland annat nya fotsteg i aluminium för enklare insteg, piggare styrning och ett nytt hydraulpaket. Dessutom har den uppgraderats med möjlighet att välja till Valtra Guide GPS-styrning, vilket passar jordbruket där till exempel grönsaksodlare kan dra nytta av det.
Mångsidig
– Det här är ett multiverktyg, A-serien används till allt från snöskottning till skogsbruk och som gårdstraktor. Tidigare modeller i A-serien har varit i topp bland de mest sålda traktorerna i Sverige och det är en traktormodell som är bekant för väldigt många lantbrukare, säger Göran.
Valtras styrka är enligt honom möjligheten att skräddarsy traktorerna via Valtra Unlimited.
– Just den här traktorn som visas på Elmia Wood har till exempel ståltank och bukplåtar, så den är särskilt anpassad för skogen.
Nyckelpunkter Valtra A115 HiTech4
- Kompakt och smidig traktor med snäv vändradie
- Semipowershift 16+16 växlar
- Kopplingsfri fram/back och elektroniskt växelreglage i armstödet
- Enkelt att kliva in och ur i hytten
- Gott om utrymme, enkel åtkomst till reglagen och utmärkt sikt
- Nytt utförande ger bland annat möjlighet att utrusta med integrerad frontlyft och ValtraGuide
TEKNISK SPECIFIKATION
Hästkrafter: 115
Vikt: 4 300 kg
Vändradie: 4,0 meter
Hydraulflöde: 98 liter/min





-468x240.gif)







