Bayer satsar på tillväxtreglerare för raps
Efter sommaren får Bayer tillskott i sin portfölj, i form av nya tillväxtregleraren Hingios för raps.
– Vi är i princip först med den här i Sverige, det är bara några till länder i Europa som har den, säger Lisa Rydenheim, som jobbar med försäljning och rådgivning på Bayer i Sverige.
Lisa berättar att Hingios innehåller den verksamma substansen prohexadionkalcium.
– Det är ingen ny substans i sig, utan den används redan i spannmål och specialgrödor i Sverige. Men för raps är den helt ny.
Tanken är framför allt att Hingios ska användas för höstbehandling av rapsen, och man ska enligt Lisa köra den när man har ungefär fyra blad på rapsplantan.
– Då har man den effekten som man är van att man har av en höstbehandling; att man kortar tillväxtpunkten och gör plantan mer robust, så att den inte drar i väg och bli känslig för vinterpåfrestning. Annars är risken att tillväxtpunkten växer upp och blir det frost så fryser plantan av.
Men den är även godkänd för vårbehandling.
– Då får man andra effekter. Då stoppar man huvudskottet och får en mer förgrenad och jämn planta, och mindre risk för liggsäd. Vissa uppskattar en lite lägre raps, så det kan bli lättare att tröska.
Lisa berättar att Hingios har testats i svenska försök i fyra år.
– Den har jämförts med de marknadslösningar som finns, och har då presterat väldigt bra. 2021-2022 så var det riktig vinterpåfrestning i Mellansverige. Då var det två försök där stora delar av den obehandlade rapsen dog, men då hade vi bra övervintring i rapsen som var behandlad med Hingios.
Varför satsar ni på just denna?
– Det är en helt ny substans, den är lite snabbare och har lite snabbare effekt på plantan än de produkter vi använder idag. Sen är det en ren tillväxtreglerare, den innehålla inget svampmedel. I många fall i Sverige så är det den tillväxtreglerande effekten vi är ute efter, vi har inte lika mycket problem med Phoma och ljus bladfläckssjuka på hösten som vissa andra länder har. Sen kan man blanda den med svampmedel om man har det behovet.
Hingios blir även den första tillväxtregeleraren för raps i Bayers sortiment.
– Vi har tillväxtreglerare för spannmål, men i raps är det vår första produkt. Vi jobbar mycket med raps så det passar bra in i vår portfölj. Vi har bland annat ett verktyg i raps där man tittar på utvecklingen av rapsen under hösten och när man ska tillväxtreglera den, och med hur hög dos man ska använda.












