Maskinteknikern Nils Holm representerar Sverige i Yrkes-EM

Nils Holm, 21 år från Östersund, jobbar sedan studenten som maskintekniker på Zeppelin i Torvalla efter att ha gjort praktik där i trean. Den 9–13 september visar han upp sin yrkesskicklighet som Jordbruks- och Maskintekniker när han tävlar i Yrkes-EM (EuroSkills) som äger rum i Herning, Danmark.

Nils Holm från Östersund representerar Sverige i Yrkes-EM i Danmark där han tävlar som jordbruks- och maskinmekaniker. – Det roligaste med jobbet är problemlösningen, säger han! Foto: Privat

Nils har redan en medalj på sitt CV sedan han kammade hem guldet på Yrkes-SM som hölls i Karlstad i april 2024. Det var hans lärare på Jämtlands gymnasium Fyrvalla i Östersund som såg Nils potential och ville anmäla honom till tävlingen. Något Nils idag är väldigt glad över, trots att han var nervös inför tävlingen då.

Trots att EM lockar betydligt större publik och andra motståndare än SM känner Nils sig redo. Han har tränat hårt, byggt erfarenhet och ser fram emot utmaningen.

– Det känns väldigt bra att representera Sverige i Yrkes-EM, säger Nils till Jordbruksaktuellt.

Yrkeslandslaget består av både killar och tjejer som tävlar inom en rad olika yrken – från frisör och murare till IT-tekniker och Jordbruks- och Maskintekniker, som i Nils fall. För honom handlar tävlingen om att utföra uppgifter på olika traktorer. Han vet inte exakt vad uppgifterna kommer att bestå av, men känner sig ändå väl förberedd.

– Vi får bara reda på vilka märken och modeller det ska vara. Det brukar vara standardmoment som leveranskontroll, följa protokoll och felsökning på påhittade fel. Man får en kundbeskrivning och ska försöka hitta så många fel som möjligt på den tid man har.

Nils kommer få arbeta med Fendt 728, New Holland T7.300, Claas Scorpion 764 och en Claas Arion-modell.

– Jag har inte speciellt mycket erfarenhet av någon av dem eftersom jag jobbar med entreprenadmaskiner till vardags. Men jag har ändå bra koll på traktorer och jag har tränat mycket inför tävlingen.

Guldglädje i Karlstad – här firar Nils SM-vinsten 2024! Foto: Privat

Jobbar under tidspress

Tävlar mot varandra gör killar och tjejer i samma ålder från olika länder. De har tre timmar på sig att klara av varje moment.

– En domare står och observerar hela tiden och bedömer hur man gör arbetet. Poäng sätts utifrån arbetsmiljö, säkerhet och arbetsmetodik – till exempel att man använder handskar, skyddsglasögon och rör sig korrekt kring maskinen.

Förberedelserna började egentligen redan för ett år sedan när Nils åkte till VM i Lyon i Frankrike och bara tittade på tävlingen för att få en känsla för upplägget.

– Sedan har det varit löpande träning på jobbet, litteraturstudier och kurser i hydraulik. När vi fick reda på märkena blev träningen mer specifik.

Tävlar om poäng

Nils förklarar att vinnarna utses individuellt inom varje yrkeskategori, inte som ett lag för sitt land. Domaren räknar ihop poängen för varje deltagare, och den som får flest poäng i sin gren vinner.

– Man kan jämföra det med ett friidrottslag. Alla tränar olika grenar men vi är fortfarande ett lag.

Nils gillar felsökning, så det är ett moment han ser extra fram emot på tävlingen. Han säger att det är problemlösning som är det roligaste med hans jobb som maskintekniker på Zeppelin i Östersund, där han servar Caterpillar-maskiner.

Ljus framtid

Enligt honom är det bästa tipset till andra som vill arbeta med det han gör att ha ett genuint intresse.

– Intresse är grunden. Har man intresse kan man komma långt. Fordonslinje på gymnasiet är alltid bra. När jag skulle välja gymnasium tänkte jag att fordon verkade roligt eftersom jag gillar att skruva med bilar. Inför andra året valde jag maskin eftersom lastbil inte lockade och personbil kändes för smått.

Det är många som har uppmärksammat att Nils vunnit SM och nu tävlar i EM. Framtiden är ljus då hans kompetens är eftertraktad, och att fortsätta skruva och utvecklas ingår i hans planer framåt.

– Jag vill lära mig mer om maskinerna som jag jobbar med, utvecklas i jobbet och kanske få en egen servicebil och jobba utomhus, avslutar Nils.

Nils Holm 

Ålder: 21 

Utbildning: Fordonslinjen, Jämtlands gymnasium Fyrvalla, Östersund 

Bor: Östersund 

Jobb: Tekniker/mekaniker på Zeppelin, Östersund 

Favoritmaskin: ”Grävmaskiner ligger mig varmt om hjärtat. De är genomtänkta och roliga att jobba med.” 

Hobby: Jakt på hösten, skoteråkning på vintern

Yrkes-EM (EuroSkills)

  • Yrkes-EM ger Europas yrkesskickligaste möjligheten att tävla i deras yrke.
  • Yrkes-EM arrangeras vartannat år och ungdomar upp till 25 år får vara med och tävla under tre spännande dagar.
  • Yrkes-EMs viktigaste uppgift är att lyfta yrkesutbildning och yrkesskicklighet samt att tävlande och experter får en kompetensutveckling i och med förberedelser och genomförandet av tävlingen. Det internationella samarbetet bidrar också till att kontakter knyts som kan leda till samarbeten under ett helt yrkesliv.

Yrkes-EM 2025 i Herning

Den 9–13 september 2025 äger Yrkes-EM (EuroSkills) rum i Herning, Danmark. Det är nionde gången Yrkes-EM arrangeras och totalt beräknas 600 tävlande från hela Europa medverka.

Källa: Worldskills Sweden

Ausrine Öhrström
Ausrine Öhrström
Tel: 019-16 64 64
E-post: ausrine@ja.se

 

Artikeln publicerades tisdag den 09 september 2025

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste