Ny lönenivå för arbetskraftsinvandring
90 procent av medianlönen. Så mycket tycker regeringen och Sverigedemokraterna att utländsk arbetskraft ska ha betalt.
Det skulle i så fall motsvara en månadslön på 33 390 kronor. I ett pressmeddelande står det att regeringen och Sverigedemokraterna haft dialog med företag och branschorganisationer och målet har varit att hitta en balanserad nivå för att skapa förutsättningar ”för personer som redan befinner sig i Sverige att ta de jobb som finns, ribban för missbruk höjs samtidigt som svensk konkurrenskraft värnas.”
Regeringen skriver: ”Regeringen kommer ges mandat att vid behov meddela undantag från lönekravet, samt ges möjlighet att exkludera enskilda yrken från möjligheten att beviljas arbetstillstånd.”
Oklart om undantag
Om lantbruket kommer kunna få undantag är ännu inte känt.
”Regeringens besked är att den undantagslista som var framtagen inte längre gäller, utan att det är regeringen som ska kunna bevilja undantag för enskilda yrkesgrupper. Vilka dessa är och om lantbruket kommer att innefattas är inte kommunicerat.”, skriver Johan Grauers som är kommunikationschef på Gröna arbetsgivare, i ett mejl till Jordbruksaktuellt.
Kritik från branschorganisation
På Gröna arbetsgivare är man kritiska till det nya lönegolvet på 33 390 kronor när den kollektivavtalade medianlönen för de som jobbar inom lantbruk ligger på 27 290 kronor.
– Vi har en fungerande modell där arbetsmarknadens parter bestämmer lönenivåerna och arbetsgivarna avgör vilket kompetensbehov som finns. Att regeringen vill politisera detta är minst sagt bekymmersamt, säger Emma Terander som är chef arbetsmarknad på Gröna arbetsgivare, i ett pressmeddelande.
Enligt Gröna arbetsgivare så omfattar regeringens förslag om höjt lönegolv inte säsongsanställda.
Texten uppdateras.






