Ökad produktivitet med New Holland W170D+ Forage Power
Inför Agritechnica lanserar New Holland W170D+ Forage Power – en ny hjullastare särskilt utvecklad för hantering av vallskörden.
Den nya Forage Power hjullastaren bygger vidare på W170D och markerar en ny riktning för New Holland Light Equipments strategi som går ut på att utveckla lösningar anpassade efter jordbruksföretagens behov.
– För maskinstationer med vallskörd som specialitet har standardhjullastare ofta problem med hastigheten på branta ramper, bränsleförbrukningen under långa arbetsdagar och körkomforten under transporter mellan gårdar, säger Gaston Le Chevalier, Business Operations New Holland Light Equipment Europé, och tillägger:
– W170D+ Forage Power är byggd för att möta dessa utmaningar: med en driftsvikt på 16,4 ton levererar den ett vridmoment på 1 300 Nm och har en toppeffekt på 255 hk.
Hjullastaren är utrustad med en FPT-motor på 6,7 liter som ger ett vridmoment på över 1 300 Nm vid 1 300 varv/min. Det ger 37 procent högre vridmoment och 30 procent högre effekt jämfört med standardmodellen W170D. Kraften från motorn överförs via en 6-växlad transmission med lock-up-koppling som är aktiv från första växeln.
Framaxeln har en 100 procent självlåsande differential, och bakaxeln är utrustad med limited slip. Tillsammans ger detta hjullastaren förbättrad dragkraft och stabilitet på hala underlag, vilket minskar risken för hjulspinn och ökar maskinens framkomlighet.
Ökad tankvolym
Dieseltanken har utökats till 350 liter, vilket gör det möjligt att arbeta långa dagar utan att behöva stanna upp för att tanka.
Motorvarvtalsregleringen gör det möjligt för föraren att ta bort höger fot från gaspedalen under rutinmässig transport. Det går att köra maskinen upp till 48 km/timmen.
Den bakmonterade motorn fungerar som en naturlig motvikt och bidrar till maskinens stabilitet. Tillsammans med ett av de längsta hjulavstånden i sin klass gör detta att maskinen kan hantera tyngre laster utan risk för tippning, vilket maximerar lastkapaciteten. Dessutom förbättrar den höga ledbultshöjden på 4,54 meter maskinens lastförmåga ytterligare.
Cooling Cube-systemet med reversibel fläkt ger effektiv kylning och tillförlitlig drift även i dammiga miljöer med växtrester.
Hög förarkomfort
Hytten är utrustad med ett justerbart pneumatiskt säte, 8-tums pekskärm och en hel panoramavindruta med glas från tak till golv för maximal sikt framåt. Förarens sikt bakåt underlättas av ett litet motorrum, elektriskt justerbara backspeglar och en 178° vidvinkelkamera. Ett kraftfullt LED-belysningssystem kompletterar utrustningen, dessutom finns en radar som tillval för att upptäcka hinder bakom maskinen.







.gif)


