Varg dödade ko

En äldre ko har blivit ihjälbiten av en varg i Köping. Det är det första fallet i Västmanland.

En varg har för första gången dödat en ko i Västmanland. Vargen på bilden är inte den aktuella vargen, Foto: Mostphotos 

Det var tidigare i veckan som en lantbrukare i Köping i Västmanland hittade en av sina äldre kor i ett dike. Djuret hade stora skador och Länsstyrelsen som kom ut till platsen kunde konstatera att det handlade om ett vargangrepp.

– Det var så pass stora skador så det känns inte som att något annat djur skulle kunna ha klarat av det, säger lantbrukaren Daniel Wirenborg, till P4 Västmanland.

Han är chockad över att vargen gått på nötkreatur som han hört är mycket ovanligt. Daniel Mallwitz från Länsstyrelsen bekräftar att det är första gången som en ko dödats av en varg i Västmanland.

– Det är väldigt ovanligt med angrepp på nöt, speciellt stora djur. Det är första gången vi har det i Västmanland och vi har ändå haft varg i snart 25 år i länet, säger han till radion.

Enligt honom finns det lättare byten för vargarna att ge sig på. I det aktuella fallet kan kons ålder och att hon gick själv i en hage spelat in i angreppet.

Jordbruksaktuellt
Tel: 019-16 61 30
E-post: redaktionen@ja.se

 

Artikeln publicerades fredag den 17 oktober 2025

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste

Toppliste-nivå på produktionen trots gamla byggnader

Med temat ”Svensk grisproduktion – en framtidsbransch” gick Alnarps grisdag av stapeln i mitten av oktober. Dagen bjöd på allt från en utblick till Bryssel till rapporter från doktorander, senaste nytt på regelfronten och inspiration från grisföretagare. En av dem var Edward Friberg, som delade med sig av sina erfarenheter – bara två år efter att han själv satt på åhörarplats som lantmästarstudent.

Kommentera