Green Deer Holding förvärvar OP Maskiner
Green Deer Holding AB som äger Green Deer AB och är majoritetsägare i Gunnars Maskiner AB har genomfört ett strategiskt förvärv av John Deere återförsäljaren OP Maskiner AB.
OP Maskiner är en väletablerad aktör i södra och östra Skåne samt västra Blekinge med verksamhet i Kristianstad, Tomelilla och Jordberga. I teamet ingår cirka 60 medarbetare och bolaget omsätter i dag omkring 430 miljoner kronor.
Green Deer Holding-koncernen kommer efter förvärvet av OP Maskiner omfatta 23 försäljnings- och serviceanläggningar med närmare 350 anställda och en sammanlagd omsättning på cirka 2,4 miljarder kronor.
Positiva röster
Enligt Anders Karlsson, vd för Green Deer AB, innebär affären ett viktigt steg framåt:
– Vi är mycket glada över att välkomna OP Maskiner till Green Deer-familjen. Deras starka lokala närvaro och engagerade medarbetare kommer att bidra med ytterligare värdefull kompetens och erfarenhet till vår nuvarande organisation. Tillsammans kan vi utveckla en mer storskalig och professionell verksamhet, där vi lär av varandra och stärker vår gemensamma servicekapacitet, säger Anders Karlsson, i ett pressmeddelande.
Sebastian Höck, Dealer Development Manager på John Deere, stämmer in med att affären ökar muskelmassan:
– Förvärvet av OP Maskiner är ett viktigt och logiskt steg för Green Deer och går i linje med John Deeres europeiska modell Dealer of Tomorrow. Genom att utöka sitt geografiska ansvarsområde får Green Deer Holding ytterligare muskler och möjligheter att samla resurser och kompetens i en större organisation – vilket skapar bättre förutsättningar för ökad tillgänglighet, professionell service och långsiktig kundnöjdhet, säger Sebastian Höck.
På OP Maskiner ser man också positivt på utvecklingen. Enligt vd Olof Persson är affären ett viktigt steg för fortsatt utveckling:
– Vår ambition och målsättning är att alltid vara i framkant vad gäller kunskap, kvalitet och snabb service. Vi ser att John Deere strategin med större återförsäljare är en förutsättning för att klara detta. Vi drivs av att göra våra kunder och samarbetspartner mer lönsamma. För att säkerställa detta tillsammans, säger Olof Persson.










