Stor höstsådd i landet
Den beräknade höstsådden av både spannmål och oljeväxter för året uppgår till 645 800 hektar. Det är i nivå med förra höstens stora areal.
Årets höstsådda spannmålsareal beräknas till 544 600 hektar. Av detta är 464 300 hektar höstvete, vilket är i nivå med förra årets stora areal och fyra procent större än femårs-genomsnittet.
Beräknad sådd av andra grödor:
Höstrågvete: 30 000 hektar
Höstråg: 27 700 hektar
Höstkorn: 22 600 hektar
När det kommer till oljeväxter är den beräknade höstsådda arealen 101 200 hektar. Av detta beräknas 100 900 hektar vara höstraps. Arealen är i nivå med de senaste årens höga nivåer, med undantag för 2023, skriver Jordbruksverket.
Om man tittar på den ekologiska växtodlingen så beräknas 38 100 hektar ha höstsåtts. Det är i nivå med föregående års areal. Men jämfört med de senaste fem åren är det en minskning med 19 %.
Väderförutsättningarna för årets höstsådd har varit varierande. Men enligt Jordbruksverket så uppger många att de har kunnat så enligt plan. Dock finns det andra som på grund av regn varit tvungna att så mindre än beräknat. Andra uppger att de inte ens kunnat så något alls på grund av blötan.












