Trump har beslutat om stödpaket till lantbruket
USA:s president Donald Trump har beslutat om ett stödpaket på 12 miljarder dollar till amerikanska jordbrukare. Detta eftersom de drabbats hårt av hans handelspolitik.
Stödpaketet är, enligt Reuters, tänkt att stödja en trogen väljarskara. Och ska underlätta inköp av exempelvis utsäde och gödning inför nästa odlingssäsong.
– Denna lättnad kommer att ge välbehövlig säkerhet till jordbrukare när de får ut årets skörd på marknaden och ser fram emot nästa års grödor, och det kommer att hjälpa dem att fortsätta sina ansträngningar att sänka matpriserna för amerikanska familjer, sa Donald Trump.
Utbetalningarna kommer bland annat baseras på antal hektar och produktionskostnader.
Administrationen hade förväntats tillkännage ett stödpaket för jordbruket på totalt 15 miljarder dollar i oktober. Enligt jordbruksminister Brooke Rollins beror förseningen på den tidigare 43 dagar långa nedstängningen av den federala statsapparaten. Det rapporterar Reuters.






