Därför är det brist på nötfärs i butik

Svenskt Kött reder ut varför kyldiskarna i butiker just nu har mindre nötfärs och ädla detaljer av nöt.

– Att nötfärsen tar slut i butik är i grunden ett kvitto på det starka förtroende svenska konsumenter har för svenskt kött. Den starka efterfrågan är också den viktigaste signal vi kan skicka till svenska producenter och hela branschen – att konsumenterna vill ha svenskt kött och att det finns skäl att våga satsa. När människor fortsätter välja svenskt, trots ett tuffare utbud och ibland högre pris, visar det hur viktigt ursprung, djuromsorg och kvalitet är. Det stödet är helt avgörande för att svensk köttproduktion ska kunna fortsätta och på sikt växa, säger Isabel Moretti, vd på Svenskt Kött. Foto: Ewa Stackelberg

En anledning är storhelgerna som varit. I och med att julen 2025 låg som den gjorde blev det få arbetsdagar mellan jul, nyår och trettonhelgen. Detta har påverkat slakten, transporten och logistiken. Dessutom har den senaste tidens snöoväder också påverkat logistiken negativt.

När många är lediga under storhelgerna har de också passat på att köpa mer kött än under andra tider på året. Detta i kombination med en produktion som inte gått för fullt har lett till en brist, skriver Svenskt Kött.

Enligt Jordbruksverkets statistik över de tre första kvartalen 2025 visar prognosen en nedgång med runt tio procent när det kommer till svenskt nöt- och lammkött för 2025. Detta i kombination med storhelgerna som just varit har lett till mindre tillgång i butik.

Bättre betalt

Svensk Kött skriver att bristen och därmed den höga efterfrågan på svenskt kött under 2025 har dock haft en positiv effekt när det kommer till betalningen till bonden. Bättre betalt ger framtidshopp och gör att fler vågar satsa, vilket är positivt då de senaste årens ekonomiska utmaningar har gjort att en hel del lantbrukare minskat eller slutat med till exempel nötköttsproduktion. Och de som fortfarande kört på har inte haft möjlighet att expandera för att bibehålla eller öka produktionen i Sverige.

Fortsatt brist 

Men uppfödning av nötkreatur är en långsam process, från tanke till köttbit tar det tre till fyra år. Volymen av svenskt nötkött spås därför vara fortsatt låg de närmaste tre åren innan det vänder igen, skriver Svenskt Kött.

De avslutar med att trycka på vikten av att konsumenter fortsätter att handla svenskt kött även om det är brist. 

"Om vi slutar välja svenskt kött och svensk mat i dag så kommer det inte finnas i framtiden. Tips till dig är därför att fortsätta välja svenskt kött. Välj andra detaljer eller svensk gris och chark och var villig att betala för det, så att vi fortsatt ska ha en robust köttproduktion i Sverige", skriver Svesnkt Kött. 

Carolina Wahlberg
Carolina Wahlberg
Tel: 019-16 61 35
E-post: carolina@ja.se

 

Artikeln publicerades fredag den 09 januari 2026

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste