Överums återförsäljarnätverk är spikat

Nu står det klart, Överum Agro AB har fattat ett slutgiltigt och strategiskt beslut avseende handlarstrukturen i Sverige för bolagets plogar.  

Nu är det klart vilka som blir återförsäljare för Överum Agro AB. Foto: Helge Plougmann Nielsen/Maskinbladet

Den som är på jakt efter en Överum-plog ska kunna vända sig till OP Maskiner, Gunnar Nilsson Maskin, Axima Gruppen, Traktor Nord och Norrmaskiner. Detta återförsäljarnät ska täcka efterfrågan från norr till söder, och kan även komma att kompletteras och förstärkas ytterligare i utvalda delar av landet. Den nya handlarstrukturen omfattar även Agrolux, som ingår i Överum Agro AB. 

– Det här är ett viktigt och medvetet vägval för framtiden. Vi skapar nu en tydlig och stabil plattform tillsammans med återförsäljare som har stark lokal närvaro, hög kompetens och ett gemensamt engagemang för långsiktigt samarbete, säger Allan Hansson, marknadschef på Överum Agro, i ett pressmeddelande.  

Viktigt steg framåt 

För Överum Agro skapar återförsäljarnätet långsiktiga förutsättningar för tillväxt, investeringar och fortsatt utveckling vad gäller både Överum och Agrolux. 

– Det slutgiltiga strategiska vägvalet är taget. Med tydlig inriktning och starka partners står företaget väl rustat för framtiden, säger Amir Lotfi, vd Överum Agro. 

Ausrine Öhrström
Ausrine Öhrström
Tel: 019-16 64 64
E-post: ausrine@ja.se

 

Artikeln publicerades torsdag den 05 februari 2026

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste