”Det känns som att korna har flyttat in på Hilton”
Familjen Lindberg på Gotland har bytt uppbundet mot lösdrift. Både djur och personal stormtrivs och korna mjölkar som aldrig förr.
34-åriga Ida Lindberg driver Gerete gård tillsammans med sin man Niclas 32 år. Gården ligger cirka en mil söder om Visby.
– Vi tog över gården efter mina föräldrar 2019. Då fanns det ett 40-tal mjölkkor med rekrytering i ett uppbundet system, berättar Ida.
Allt började sommaren 2017 när Idas pappa skadade sig. Då insåg han att han nog var redo att lämna över gården. Då började arbetet med att få till ett generationsskifte. Ida har två syskon, men det var hon och Niclas som fick möjlighet att driva gården vidare.
– Jag har haft ett stort kointresse sedan jag var liten. 2013 träffade jag Niclas och han har också ett stort hjärta för djur och lantbruk. Han är uppväxt på en spannmålsgård i närheten och i dag arrenderar vi marken av hans föräldrar, säger Ida.
Roterat korna
2018 gjorde Ida och Niclas en affärsplan för gården framåt. De satte ett mål att de skulle påbörja ett nybygge inom fem år, och det höll nästan.
– Egentligen ville vi börja bygga 2022. Men då bröt ju kriget i Ukraina ut och alla priserna skenade. Så då la vi alla byggplanerna på is. Men 2024 hamnade vi i ett skede när vi kände att nu måste vi göra någonting. Då hade vi samlat på oss en massa kvigor. Då hade vi mellan 60-65 mjölkande på gården. Vi har haft ett annat stall så vi har kunnat rotera kor till mjölkningen. Men då kände vi att antingen får vi ta tag i byggplanerna eller sälja av djur.
Då gick Ida och Niclas på allvar till bankerna.
– Vi fick nej av första banken, sedan gick vi med samma underlag till en annan bank och där sa de ja och att de trodde på oss.
Snabbt jobbat
Det första spadtaget togs den 10 mars 2025 och djuren stallades in den 16 december 2025.
– Det känns som att det tar en evighet när man bygger och att det aldrig blir klart. Men nu när man tittar tillbaka så är det ändå rätt snabbt jobbat.
– Vi hade delad entreprenad. Vi tog in en större firma som varit byggherrar och sedan har vi haft våra egna underleverantörer som elektriker och rörmokare, berättar Ida.
Hur gick byggprocessen?
– Det har varit otroligt lärorikt och otroligt slitit att bygga. Men otroligt roligt. Och sedan att korna levererar som tusan i nya ladugården gör ju att man glömmer det jobbiga.
Korna har gjort en produktionsökning på runt 7-8 kilo per ko och dag. Med samma foder, men nytt stall.
– Det känns som att korna har flyttat in på Hilton med tanke på hur de har svarat rent produktionsmässigt så här efter en månad, eller egentligen bara efter en vecka, berätta Ida.
Vattenmadrass och gödselrobot
Stallet är ett isolerat lösdriftstall med två mjölkrobotar från DeLaval. Det finns 116 liggbås med vattenmadrasser. Inredningen är köpt från Royal de Boer. Det finns även två gödselrobotar från DeLaval.
– Efter en månad ligger vi på 90 mjölkande. Vi har fyllt på med egna djur och köpt in 15 dräktiga kvigor från en gård på Gotland. De flesta av dem kommer börja kalva i februari/mars.
Stallet är byggt bara för mjölkande. Ungdjuren ska få ett annat stall. Man ska bygga om i befintliga hus till dem.
– I den gamla mjölkladugården har vi påbörjat att bygga om till kalvarna. Vi ska riva ut det gamla och sätta in kalvinredning och gjuta igen gödselrännan. Det är en enkelt ombyggnation, men det kommer bli jättebra och lättskött.
Hur gick det med installningen?
– Vi drev dem dygnet runt i tre dagar kan man säga. Men allt eftersom fixade dem det mer och mer själva, säger Ida och fortsätter:
– Vi hade en jättelugn och skön jul. Vi var ute och petade in två kor på julafton sedan har de gått själva. De har varit så duktiga korna! Och det vet man ju inte innan. Folk har olika upplevelser. En del har fått driva kor dygnet runt i en månad och en del behöver knappt göra någonting.
Fördelarna med nya stallet?
– Korna går i helt fri trafik. De väljer helt själva när de ska mjölka, äta och sova. Och sedan att de får ligga på de här fina vattenmadrasserna. De verkar trivas. Med den mjölkökningen som de har gjort efter några veckor är det ett bevis att de trivs i den nya ladugården. Och vi också! Säger Ida.
Vad är fokus nu?
– Det var någon som sa att det tar tre månader innan man hittar sina nya rutiner, och det ligger nog något i det tror jag. Alla tidigare rutiner blir helt omkullkastade nu. Så vi jobbar med att hitta nya rutiner nu. Men vi har många kollegor som vi kan ringa och rådfråga. Det är fantastiskt att man delar med sig av sin kunskap och erfarenheter.
Vad kostade stallet?
– Vi har en budget på 23 miljoner och vi tror att vi klarar den. Allt är inte helt klart ännu. Det är hissnande hur mycket pengar vi har investerat i att producerar mat. Som jag hoppas att människor förstår att de behöver på sina bord.
Gerete gård
Ägare: Ida och Niclas Lindberg
Familj: Barnen Gabriel 8 år, Kally 6 år och Ludvig 3 år.
Var: En mil söder om Visby på Gotland
Produktion: Mjölkproduktion. Levererar mjölk till Arla och kött till Gotlands slakteri
Areal: Brukar 160 ha åkermark. Äger 69 ha skog 40 ha åker.
Antal djur: 220 djur totalt. Tjurkalvar säljs vid två veckor till en uppfödare på Gotland.














