Svensk forskare letar nya lösningar för att binda damm på grusvägar

En restprodukt från framställningen av rapsolja kan bli lösningen för att binda damm på grusvägar på ett mer hållbart och miljövänligt sätt.

Att binda dammet är en viktig åtgärd både för vägens hållfasthet och för att vägen ska bli säkrare att färdas på. Men klimatförändringarna med kraftigare väderomslag ökar påfrestningarna på grusvägarna, och det gäller inte minst ökat dammande. Foto: Carolina Wahlberg

Grusvägar behöver damm­bindas eftersom dammet kan vara farligt att andas in för dem som bor nära vägen. Det är även dåligt för vägens hållbarhet om det finaste gruset försvinner. En väg som underhålls bra är även säkrare att färdas på.

Kan orsaka störningar

För att binda dammet används vanligtvis salt. Antingen i form av kalciumklorid eller magnesiumklorid. Det är en effektiv metod, men som kan orsaka störningar på djur- och natur om det används i för stora mängder.

Dina Kuttah är senior forskare på VTI och den som leder projektet. Foto: VTI

Därför har nu Statens väg- och transportforsknings­institut (VTI) startat ett projekt, tillsammans med Riksförbundet Enskilda Vägar (REV), för att leta efter mer hållbara alternativ. Projektet finansieras av Trafikverket.

– Klimatförändringarna med väderomslag från intensiv torka till kraftiga hällregn har ökat påfrestningarna på grusvägar, och det gäller inte minst ökat dammande, konstaterar Dina Kuttah, senior forskare på VTI, som leder projektet.

Baseras på rapsolja

Enligt Dina ska man undersöka två alternativa lösningar till salt i projektet. Båda produkterna baseras på matavfall, närmare bestämt en restprodukt från framställningen av rapsolja, från olika källor och med varierande konsistens. Och under sommaren kommer man att testa den på en vägsträcka i Borgholms kommun där man ska utföra själva fälttesterna.

Hur ska ni gå tillväga för att testa de nya produkterna?

– Vi ska testa med utrustning som vi har här på VTI, för att mäta partiklarna på vägen vid körning. Vi ska testa på fyra olika sträckor som behandlas på olika sätt. En sträcka ska behandlas med salt, en ska lämnas utan bindningsmedel för att ha som referens och på de andra ska vi testa med de nya medlen och sedan jämföra resultatet.

Efter sommaren kommer man på VTI att göra flera mätningar av ­vägsträckorna för att följa resultatet av behandlingarna och Dina hoppas att man ska kunna komma med ett positivt besked, att man har hittat en ny lösning, innan projektet avslutas senare i år.

Madeleine Rapp
Madeleine Rapp
Tel: 073-632 89 97
E-post: madeleine@ja.se

 

Artikeln publicerades tisdag den 28 april 2026

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste

”Efterfrågan är ju stor och vi vill tillmötesgå den”

En mer robust, hållbar och konkurrenskraftig svensk nötköttsproduktion är målet med Svensk Nötvision, och för familjen Johansson på Högby Boställe var det självklart att haka på projektet. Jordbruksaktuellt var med när initiativtagarna – KLS och Ica – bjöd in bland andra landsbygdsminister Peter Kullgren till gården för en dialog om projektet och om framtiden för den svenska nötköttsproduktionen.

Kommentera