Hyllade företagare i norr

I samband med Hushållningssällskapet Norrbotten-Västerbotten årsmöte delades en rad priser ut till duktiga lantbrukare i norra Sverige.

Glada vinnare! Från vänster syns Gunnel Tjäder, mottagare av Ragnar Lassinanttis Kulturpris, sedan Årets landsbygdsföretagare Michael och Sofia Ninnes från Sävar biredskap/Öxbäckens biodling, följt av Årets lantbruksföretagare Karin Liljebäck och Bert Persson från Stora Mu och längst till höger årets stipendiat av ungdomsstipendiet Grön framtid Edvin Sundquist. Foto: Hushållningssällskapet

En av de som hyllades var 22-åriga Edvin Sundquist från Finnträsk i Västerbotten. Han fick ungdomsstipendiet Grön framtid för sitt brinnande intresse för jordbruk och kor med motiveringen För sin strävan att genom utbildning möta framtida kunskapsbehov inom de gröna näringarna i norra Sverige. Just nu läser han andra terminen på driftledarutbildningen vid Yrkeshögskolan i Umeå kommun. När han inte pluggar driver han mjölkgård med sin pappa, och här under våren ska ett första steg tas i ett kommande generationsskifte i och med att Edvin ska bli en del i aktiebolaget.

Välförtjänt mottagare

– Med det här stipendiet vill vi uppmuntra och stödja eftergymnasiala studier inom gröna näringar, samtidigt som vi satsar på att möta norra Sveriges framtida kunskapsbehov. Edvin uppfyller stipendiets alla kriterier och mer därtill då han redan verkar i näringen, vilket gör honom till en välförtjänt mottagare av ungdomsstipendiet Grön Framtid, säger Petter Antti vd på Hushållningssällskapet Norrbotten-Västerbotten, i ett uttalande.

Välskött och modernt

Ett annat pris som delades ut var Årets lantbruksföretag som gick till Stora Mu i Överkalix. Företaget drivs av Hulda Wirsén, Johan Liljebäck, Bert Persson och Karin Liljebäck.

Motivering: För sina insatser att med starkt engagemang och tydliga framtidsvisioner driva och utveckla ett välskött och modernt lantbruk.

Årets landsbygdsföretagare blev Sävar biredskap/Öxbäckens biodling i Sävar som drivs av Michael och Sofia Ninnes.

Motivering: För sina insatser att genom driftighet, kreativitet och innovationsförmåga utveckla ett förtjänstfullt landsbygdsföretag.

Ragnar Lassinanttis Kulturpris gick till Gunnel Tjäder i Kiruna.

Motivering: För sina insatser att främja och vårda det norrbottniska kulturarvet.

 

Artikeln publicerades måndag den 27 april 2026

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste

”Efterfrågan är ju stor och vi vill tillmötesgå den”

En mer robust, hållbar och konkurrenskraftig svensk nötköttsproduktion är målet med Svensk Nötvision, och för familjen Johansson på Högby Boställe var det självklart att haka på projektet. Jordbruksaktuellt var med när initiativtagarna – KLS och Ica – bjöd in bland andra landsbygdsminister Peter Kullgren till gården för en dialog om projektet och om framtiden för den svenska nötköttsproduktionen.

Kommentera