Ökad efterfrågan på säkrad eltillgång
Sedan Dynami började bygga solcellsanläggningar och batterilager på gårdsnivå har efterfrågan bland lantbrukarna bara ökat. Att själv kunna styra sina elkostnader och att ha tillgång till el även vid strömavbrott är något som intresserar allt fler.
– Vi bygger kompletta elsystem på gårdsnivå. Det består ganska ofta av ett batterilager i mitten som gör att allting annat kan gå i så kallad ödrift, där vi kopplar bort det inkommande elnätet. Och gården har då batteriet som håller frekvensen. Och sen så matar vi in el från solceller, vindkraft, eller så det kan vara biogas. Vissa av våra kunder har även vattenkraft, säger Mats Fimmerstad som är vd på Dynami.
För de som önskar bygger Dynami även in dieseldriven reservkraft som startar automatiskt vid behov.
– Kunden kommer inte märka något i elsystemet. Det är extremt snabba omkopplingstider från att elnätet försvinner tills batteriet är i så kallad ödrift då i stället, säger Mats.
Just nu har man flera projekt på gång. Bland annat ett på en stor mjölkgård utanför Mariestad som man nyligen driftsatte. Där har man byggt ett batterilager på 600 kWh och flera hundra kW med solceller.
– Över året så kommer bonden producera den energin han behöver och hinna göra av med i princip all energi själv. Vi kan lagra in energi från när det är som mest mitt på dagen och använda den senare, framför allt på natten, säger Mats.
Ökad efterfrågan
Under de 10 åren som Dynami varit verksamma har också efterfrågan på deras lösningar ökat. Allt fler vill kunna styra sina elkostnader och det är där batterilagringen kommer in i bilden.
– Ofta är det folk som redan har solceller och som ser att det är väldigt låga priser mitt på dagen. Man får inget betalt för elen. Och sen så när solen har gått ner på kvällen, då börjar man köpa in elen och då har elpriserna gått upp till hundra gånger högre än vad det var innan när man sålde el, plus att man har överföringsavgifter. Och då efterfrågar man batterier och då får man ju också med lite av den här ödriftsdelen på köpet, säger Mats och berättar att många som investerar även sökt Jordbruksverkets stöd för robust primärproduktion.
Ökat beredskapstänk
På senare tid har även oroligheterna i omvärlden och det ökade fokuset på beredskap fått allt fler att vilja säkra eltillgången vid strömavbrott, med hjälp av lagrad energi och ödrift. Framför allt är det större djurgårdar som är intresserade av att kunna säkra energitillgången.
– Vi har ju alltid sagt att vi vill att alla lantbrukare producerar och konsumerar sin egen energi, säger Mats och menar att man i början fick kämpa lite för att få folk att se fördelarna med att själv styra över sin el och att bli mindre beroende av exempelvis olja.
– Nu finns beredskapstänket där som aldrig förr. Förut har man alltid sagt att elnäten är så bra i Sverige och att vi nästan aldrig har strömavbrott, säger Mats och menar att det är en bild som ändrats på senare tid och att fler och fler ser fördelarna med att göra sig mindre beroende av andra.
Han tror att efterfrågan på den här typen av lösningar bara kommer fortsätta växa.
– Vi kommer att bygga mer energiproduktion på gårdsnivå. Och det blir ju så när nätägarna fortsätter att höja sina priser. Enligt media har elnätsavgiften ökat fem gånger mer än inflationen. Vilket gör att det blir mer och mer lönsamt att producera energi och konsumera den på gården. Sen så får man ju också ett fast pris på sin el på kanske 30, 40 eller 50 år fram i tiden. Vilket gör att man kan sätta in det energipriset i kalkylen och veta att man har en parameter mindre som kommer justeras över tid.









