Atlas-hjulgrävare redo för dräneringsjobb
På Svenska Maskinmässan fick besökare komma nära en Atlas 155W Bigfoot hjulgrävare – en mångsidig maskin anpassad för arbete i mjuka fältförhållanden.
– Det här är inte någon nyhet, utan mer en unik maskin vi visar upp. Det som skiljer den från många andra hjulgrävare är framför allt hjul- och däcksutrustningen, som gör att den fungerar på åkermark och i andra mjuka förhållanden, säger Jens Bengtsson, säljare av entreprenadmaskiner på Sundahls Maskinaffär, och fortsätter:
– Just den här maskinen kommer att gå där man dränerar och ha med sig dräneringsmaterial ut. Det är inte så många rundsvängande grävmaskiner som klarar det.
Atlas 155W Bigfoot väger 16 ton, är 2,72 meter bred och har en höjd på 3,31 meter.
– Däcksdimensionen är lite häftig. Den passar kanske inte i tätbebyggda områden, men ute på en åker fungerar däcksutrustningen tillsammans med de speciella hjulaxlarna på ett helt annat sätt än på en konventionell hjulgrävare.
Atlas har erbjudit den här typen av lösning på den tyska marknaden i minst tio år. Men enligt Jens finns det få direkta motsvarigheter i Sverige. Däcken är av skogstyp, vilket också ger god framkomlighet i mer krävande terräng.
– Bredden på däcken är inte unik i sig, men höjden ger en bärighet som är ovanlig.










