Se hönsen live i butiken
Är betalningsviljan större om kunden ser hönsen samtidigt som de handlar äggen? Det testas just nu i en Ica-butik i Stockholm.
Bakom initiativet står Gården, som är en e-handel med fokus på småskaliga gårdar. Äggen som ska säljas på Ica Kvantum Liljeholmen är grönbetesägg från Alva Naturbete utanför Mönsterås. I butiken kommer kunderna att kunna se hönsen via en livestream direkt från gården. En kartong med sex ägg kostar 49 kronor och frågan är om det kommer sälja bättre när kunderna får se hur djuren har det.
– Det är svårt att förstå skillnaden mellan olika ägg när allt kunden har att gå på är några rader på en kartong. Nu testar vi vad som händer när kunderna faktiskt kan se hur hönsen lever. Vi vet inte svaret ännu, och det är precis därför vi gör testet, säger Oskar Karlsson, medgrundare och operativ chef på Gårdens, i ett pressmeddelande.
Ökad förståelse
På äggkartongen finns även en qr-kod där kunderna kan få ytterligare information om gården och hönsen.
– Vi vill inte bara berätta hur hönsen lever, utan låta kunderna se det själva. Kameran visar vardagen på gården som den är, även när den inte är tillrättalagd. Förhoppningen är att fler ska förstå vad som krävs för att producera ägg på det här sättet, säger Daniel Hägerby på Alvas Naturbete.
Nå fler kunder
Om testet blir lyckat hoppas man på Gårdens att det ska kunna skapa möjligheter för att samarbeta med fler äggproducenter och sälja mer grönbetesägg i flera butiker.
– I dag är grönbetesägg fortfarande svåra att hitta i vanliga matbutiker. En stor utmaning är att produktionen ofta sker på mindre gårdar som har svårt att leverera tillräckliga volymer och samtidigt hantera logistik, kommunikation och försäljning. Vår ambition är att ta ansvar för de delarna, så att producenterna kan fokusera på djuren och produktionen samtidigt som deras ägg når fler kunder, säger Oskar Karlsson.
Här kan den som vill följa livestreamen: https://www.gårdens.se/pages/gronbetesagg-alvas-naturbete













