Klarar sig den gröna näringen utan torv?
Senast den 1 september ska Sverige lämna in ett utkast till den nationella restaureringsplanen till EU-kommissionen. Hur den svenska torvproduktionen påverkas är ännu oklart.
Inför detta har dokumentet ”Förslag till nationell restaureringsplan och författningsändringar till följd av EU-förordning om restaurering av natur” tagits fram av Naturvårdsverket, Jordbruksverket, Havs- och vattenmyndigheten, Skogsstyrelsen och Boverket.
I dokumentet finns det bland annat förslag om att inga nya tillstånd för torvbrytning ska ges och att det inte heller ska bli någon förlängning på gamla tillstånd.
Detta är något som lett till oro i den svenska torv-branschen.
Enligt branschföreningen Svensk Torv innebär det att om 15 år så finns det inte någon torvproduktion kvar i Sverige.
Anna Haglund Ståhl är utredare på Miljöanalysenheten på Jordbruksverket. Hon svarar skriftligt på Jordbruksaktuellts frågor om förslaget.
Hur har ni kommit fram till att det är ett bra förslag?
“Naturrestaureringsförordningen innebär att vi behöver göra mer för att återställa natur och minska klimatpåverkan från markanvändningen. Återvätning av dikade torvmarker är en åtgärd som kan ge stor miljö- och klimatnytta. Samtidigt har Jordbruksverket lyft i samband med förslaget att torv i dag har viktiga användningsområden, bland annat inom trädgårdsnäringen, och att vi behöver bättre kunskap om användningen och vilka alternativ som finns. Det är kunskap som behövs för att kunna genomföra en omställning på ett bra sätt och samtidigt begränsa negativa konsekvenser för de berörda näringarna.”
I juni skickades ett brev undertecknat flera personer i den gröna näringen till berörd politiker, där man beskrev hur ett förbud mot torv skulle kunna påverka både lantbruket och skogsbruket negativt.
Hur ser Jordbruksverket på den oron?
“Vi förstår den oro som finns. Torv används i dag bland annat inom växthusodling och till djurströ och en försämrad tillgång kan därför få konsekvenser för flera delar av jordbruket. Det är viktigt att förslag gällande torvbrytning tar hänsyn till dessa konsekvenser och att det utvecklas hållbara alternativ för de användningsområden där torv i dag har en viktig funktion.”
Anser Jordbruksverket att svenskt lantbruk klarar sig utan torv?
“För nuvarande betraktar Jordbruksverket torv som ett mycket svårersättligt inblandat substrat för vissa delar av växtodlingen. Det behövs mer forskning om alternativen innan vi kan säga hur en sådan omställning bäst kan genomföras.”













