Allt hetare med breda bönor

Baljväxter blir ett allt vanligare inslag på konsumenternas tallrikar. I och med de nya kraven gällande förgröningsstödet ser det även ut att bli en ökad odlingsareal för olika typer av baljväxter kommande växtsäsong.

Josiah Meldrumm berättar att flera kända kockar och bloggare använt sig av deras produkter och att det är en av orsakerna till att de blivit så efterfrågade. Foto: Katarina Johnsson
På ett möte med forskningsgruppen Legato (Legumes for the Agriculture of Tomorrow) diskuterades bland annat forskning, odlingsmöjligheter och livsmedel, allt i sammanhanget baljväxter. De baljor som fick mest uppmärksamhet under dagen var utan tvekan åkerbönan och släktingen bondbönan.

Åkerbönan är främst känd som en proteinrik fodergröda, men många konsumenter vet knappt vad en åkerböna är och efterfrågar den alltså inte som livsmedel. Bondbönan däremot syns allt mer i butiker och på restauranger. Åkerbönan har dock en del egenskaper som gör att den inte slagit igenom som livsmedel, men om åkerbönan blir behandlad på rätt sätt, kan även den vara en smakrik källa till protein som dessutom kan odlas i många delar av Sverige.

Grönt är trendigt

Konsumtionstrenden som råder just nu, pekar på att både åkerböna och bondböna kan bli allt hetare som livsmedel i framtiden. En som just nu jobbar med att utveckla produkter av de två bönorna är Gunnar Backman på Open Eye, han tror att prispressen som präglat konsumentbeteende en längre tid, är på väg att ändras.

– Som konsument har man länge blivit lockad av priser, men trenden nu går mot att man vill köpa det som ger en bra känsla. När man utvecklar nya livsmedel är det såklart viktigt att det smakar gott, men även att det är hälsosamt, säger Gunnar Backman.

GoGreen, som ingår i Lantmännens sortiment, är det varumärket som växer snabbast inom koncernen. På GoGreen har man fattat galoppen och lanserade olika typer av svenskodlade, torkade bönor under förra året.

– Att äta mer vegetariskt är en tydlig trend, inte bara i Sverige. Just nu är det ”helt rätt” att vara vegan och vegetarian, det syns bland annat på utbudet i kokbokshyllan och i sociala medier, berättar Kristina Hammarö, Marknad & Utvecklingschef på GoGreen.

Go Green lanserade under förra året svenskodlade bönor av mer exotisk variant. Det som odlas i Sverige är kidneybönor, svarta bönor och vita bönor. På varje paket kan man se var bönorna blivit odlade och på baksidan presenteras lantbrukaren som odlat dem. Foto: Go Green
Ett paket torkade, delade bondbönor från Hodmedod’s. Lite naggat i kanterna har det blivit efter resan från England till Sverige, men den vackra grafiken fick ändå deltagarna på mötet att fascineras. Foto: Katarina Johnsson

Kommunicera ursprung

Nästa steg för GoGreen var att öka andelen svenskodlade bönor.

– Många av de som odlar bönor åt oss på Öland, såg sig tidigare som ”brunabön-odlare” nu är de ”bönodlare”. Det har visat sig att det går bra att odla flera olika typer av bönor på Öland, inte bara bruna bönor.

Än så länge finns de svenska bönorna endast i torkad form, men planen är att göra dem mer konsumtionsvänliga, färdigkokta bönor är ett exempel, men även färdiga grytor som är konserverade.

bondbönor i tomatsås

England och Skottland är i dag Europas största odlare och exportör av både bondböna och åkerböna. Hodmedod’s är ett brittiskt företag som satsat på närproducerade bondbönor. I och med att en stor del av odlingen går på export till Egypten så tänkte man: Kan egyptierna äta bönorna, så kan väl britterna göra det? Man började i liten skala och har upptäckt att efterfrågan är stor.

Från att enbart sälja delade, skalade bondbönor i torkad form har man nu produkter som rostade bondbönor med salt och vinäger samt bondbönor i tomatsås.

– De brittiska konsumenterna var inte medvetna om var olika typer av bönor odlas, det verkade inte heller vara någon som direkt tänkte på det. När det gäller mejeri- och köttprodukter har man kommit långt gällande konsumenters tänkande kring ursprung, men vi fick börja från början, säger Josiah Meldrumm, en av grundarna till Hodmedod’s.

Intresset är stort och om trenden håller i sig kan svenskodlade proteingrödor få sig ett rejält uppsving i takt med att efterfrågan på både inhemska foder och livsmedel ökar.

Katarina Johnsson
Katarina Johnsson
Tel: 019-16 61 30
E-post: redaktionen@ja.se

Artikeln publicerades torsdag den 26 mars 2015

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste

”Nästa generations lantbruk handlar både om människorna och maskinerna”

– Årets tema ”Nästa generations lantbruk” genomsyrar allt vi gör. Och när vi tänker på nästa generations lantbruk, så handlar det både om människorna, maskinerna och hur man arbetar inom branschen i framtiden. Den teknik vi har idag, men också teknikskiftet som kommer med både robotar, AI och allt som kommer med det, säger Carolina Axelsson, mässansvarig för Elmia Lantbruk.

Kommentera