Svensk Fågel kritisk till ny EU-förordning
Kritiken riktas mot att den nya ursprungsmärkningen av kött inte omfattar alla typer av importerad kyckling. Värmebehandlade, ätklara produkter hålls utanför kravet på ursprungsmärkning och kan vilseleda konsumenter, menar Svensk Fågel.
| Maria Donis, vd för branschorganisationen Svensk Fågel, tycker att även importerad värmebehandlad kyckling ska omfattas av den nya ursprungsmärkningen. Foto: Carolina Wahlberg |
Värmebehandlad kyckling berörs inte av den nya ursprungsmärkningen. Men i och med att en stor mängd importeras till Sverige, tycker Svensk Fågel att Europaparlamentet och Sveriges riksdag ska undersöka om det går att utöka kravet för att fånga upp även dessa produkter.
Även när det kommer till frysta och kylda produkter har det funnits en del oklarheter. Men enligt Livsmedelsverket och EU-kommissionen ska frysta produkter där andelen saltlake inte överstiger 1,2 viktprocent också omfattas av den nya märkningen.
– Vi får hoppas att beslutet inte resulterar i att aktörer som vill undvika ursprungsmärkningen tillsätter högre andel salt i produkterna för att undkomma kravet, säger Maria Donis.



.jpg)














Kommenterarer till artikeln
NL skrev 2015-04-09 10:31:30:
Åt pepparn med EU - allt skit kommer från EU, å lite till...
Henric skrev 2015-04-08 11:31:20:
Hoppas nöt,gris och får gör sin hem läxa. Det är en mycket bra analys som Svensk Fågel gör.